Dokument „Obiekty rekomendowane jako miejsca spotkań krajowych podczas polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w 2011 r.” realizuje zadanie związane z przygotowaniem i sprawowaniem przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej.
Polska, obejmując 1 lipca 2011 r. sześciomiesięczne przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej, przejmie odpowiedzialność za organizację nieformalnych spotkań organów przygotowawczych Rady UE. Aby podnieść atrakcyjność planowanych w Polsce posiedzeń, a także w celu promocji polskich regionów, przewidziano organizację części spotkań poza Warszawą.
W konsekwencji przyjęcia tego założenia Pełnomocnik Rządu ds. Przygotowania Organów Administracji Rządowej i Sprawowania przez Rzeczpospolitą Polską Przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej (dalej "Pełnomocnik Rządu"), minister Mikołaj Dowgielewicz w listopadzie 2008 r. zwrócił się do przedstawicieli władz regionalnych o wytypowanie obiektów umożliwiających organizację spotkań wysokiego szczebla podczas polskiej prezydencji.
Procedura oceny nadesłanych przez regiony zgłoszeń miała charakter wieloetapowy. Do Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej spłynęły propozycje obiektów ze wszystkich województw. Do przeprowadzenia rzetelnej analizy nadesłanych materiałów, wskazany został międzyresortowy zespół doradczy ds. logistyki i bezpieczeństwa. W następnym etapie wyłoniono komisję oceniającą z udziałem m.in. BOR, policji, MSZ, CIR i UKIE , która przeprowadziła w wybranych regionach wizyty weryfikujące nadesłane zgłoszenia. Prace zespołu oraz komisji oceniającej przebiegały w oparciu o kryteria zawarte w Programie Przygotowań i wynikały z doświadczeń wcześniejszych prezydencji.
Komisja wizytowała wyłącznie te regiony, które w najpełniejszym stopniu spełniły w ofercie kryteria bazowe, takie jak: lotnisko z rozbudowaną siatką połączeń, kilka hoteli w standardzie 4*, sale i centrum konferencyjne zgodne z wymaganiami spotkania ministerialnego oraz infrastruktura dojazdowa umożliwiająca swobodne i bezpieczne przemieszczanie się uczestników spotkań.
Rekomendacje Rady Ministrów uzyskały: Gdańsk, Katowice, Kraków, Łódź, Poznań, Rzeszów, Sopot, Toruń z Bydgoszczą, Warszawa i Wrocław. Ze względu na różny charakter organizowanych spotkań – od nieformalnych szczytów, spotkań na szczeblu ministrów, urzędników wysokiego szczebla lub ekspertów - możliwe są także narady w mniejszych obiektach np. zarządzanych przez Skarb Państwa - Łańsku lub Radziejowicach.
Aby jak najlepiej wykorzystać zaakceptowane lokalizacje przyjęto wariant spotkań „region po regionie". Dalszym etapem prac będzie określenie potrzeb administracji na organizację spotkań w rekomendowanych lokalizacjach oraz podpisanie umów na wykorzystanie obiektów.
7027460
1