Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Fischler o nowym stanowisku Polski w rolnictwie

10 października 2002

Komisarz UE ds. rolnictwa ocenił zmianę stanowiska Polski w rolnictwie jako wyraz "bardziej realistycznego" podejścia, ale odrzucił pomysły, żeby utrzymać cła czy też przeznaczyć część funduszy rozwoju wsi na dopłaty bezpośrednie.

Franz Fischler, zapytany przez PAP na konferencji prasowej w Brukseli, jak reaguje na wtorkowe zmiany w polskim stanowisku negocjacyjnym, powiedział: To, co zdecydowano, jest przynajmniej częściowo pozytywnym sygnałem, że jest teraz bardziej realistyczne podejście do dopłat bezpośrednich.

Ale jeżeli temu krokowi polskiego rządu, zmierzającemu we właściwym kierunku, towarzyszyłoby podejście sprzeczne z zasadami jednolitego rynku i stałoby się to warunkiem, to mogłoby podważyć cały proces, gdyż możliwość utrzymania systemu celnego jest w stu procentach sprzeczna z pojęciem jednolitego rynku. Zatem nie widzę szansy na poparcie tego typu podejścia – oświadczył Austriak.

Fischler nieco mniej stanowczo odrzucił pomysł wykorzystania części środków proponowanych przez Komisję na rozwój obszarów wiejskich w nowych krajach członkowskich, żeby dofinansować dopłaty bezpośrednie do dochodów rolniczych. 

Ale również ten pomysł poddał krytyce jako wyraz dążenia polskiego rządu do wspierania za wszelka cenę dużych producentów rolnych kosztem mniejszych gospodarstw, mogących, zdaniem Fischlera, liczyć na rozmaite formy dofinansowania z funduszy rozwoju wsi. Co do kwestii transferu z drugiego filaru (rozwój wsi) do pierwszego (dopłat), nie sądzę, żeby to zyskało wiele poparcia w Komisji, ponieważ staramy się zorganizować transfer w odwrotnym kierunku – podkreślił.

Fischler tłumaczył: Z takiego podejścia odniosłyby korzyść wyłącznie większe gospodarstwa i przedsiębiorstwa. Jeżeli mówi się, że przyrosty dochodów dużych farm powinny być większe niż małych, które nie mają innych możliwości i dla których trzeba tworzyć miejsca pracy, to jest z punktu widzenia socjalnego raczej wątpliwe. 

Polska prześle Unii Europejskiej swoje zmienione stanowisko w sprawie rolnictwa około 15 października – poinformowała minister ds. europejskich Danuta Huebner. Jej zdaniem, przesyłając dokumenty w tej chwili – przed oficjalnym stanowiskiem UE – przekazujemy sygnał, że będziemy występować o dodatkowe możliwości, by zapewnić polskim rolnikom lepsze warunki konkurowania na unijnym rynku, gdyby nie otrzymali oni pełnych dopłat bezpośrednich.

Na pewno zawsze trzeba przygotować stronę unijną do rozwiązań, które się pojawią. To nie negocjacje, w których osiąga się coś przez zaskoczenie – podkreśliła Huebner.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę