Po akcesji do UE zmieni się rola Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAPA). Mirosław Drygas z Ministerstwa Rolnictwa uważa, że Analizy przygotowywane przez Fundację będą wspomagać polski rząd we współtworzeniu Wspólnej Polityki Rolnej.
Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAPA) powstała w 1992 jako jednostka koordynująca wdrażanie programu Phare dla sektora rolnego. W 1998 roku koordynację działań fundacji we wdrażaniu programu Phare przyjęło Ministerstwo Rolnictwa, w tym momencie zmniejszyła się w tej kwestii rola FAPA. Nadal jednak podstawowym zadaniem fundacji jest koordynacja wdrażania programu SAPARD. Drygas uprzedza jednak, że po naszym wstąpieniu do Unii, z powodu stopniowego wygasania środków przedakcesyjnych rozwiązane zostaną jednostki Fundacji, które koordynują wdrażanie tego systemu.
Od kilku lat Fundacja przygotowuje analizy dla resortu rolnictwa, wykorzystywane w negocjacjach Polski z Unią. Po wstąpieniu do UE zwiększy się rola jednostek analitycznych Fundacji – jak zapowiedział Mirosław Drygas po środowej konferencji Fundacji: Po akcesji zwiększy się również współpraca z unijnymi zespołami analitycznymi Według niego analizy pomogą rządowi w wypracowanie korzystnych dla Polski rozwiązań w zakresie kształtowania wspólnej polityki dla rolnictwa.
W czwartek, uczestnicy konferencji podsumowali 10 lat działalności fundacji. O ile limity i kwoty produkcyjne zależą od negocjacji, wykorzystanie środków pomocowych zależy od przygotowania beneficjantów i instytucji koordynujących wykorzystanie tych środków – spuentował wiceminister rolnictwa Jerzy Plewa.