Wizytę w tym regionie rozpoczęła wspólna konferencja prasowa w Poznaniu: ministra zdrowia Leszka Sikorskiego, ministra nauki, przewodniczącego Komitetu Badań Naukowych Michała Kleibera, ministra kultury Waldemara Dąbrowskiego, podsekretarza stanu w ministerstwie finansów Jacka Uczkiewicza, podsekretarza stanu w ministerstwie rolnictwa i rozwoju wsi Zofii Krzyżanowskiej. Następnie ministrowie realizowali odrębne programy.
Minister zdrowia spotkał się w Poznaniu ze słuchaczkami Medycznego Studium Zawodowego oraz z pielęgniarkami zrzeszonymi w Izbie Pielęgniarskiej. Leszek Sikorski mówił m.in.: o możliwościach pracy pielęgniarek i położnych w krajach Unii Europejskiej po naszej akcesji. Minister podkreślił, że prawodawstwo unijne zaakceptuje automatycznie dyplomy magisterskie: pielęgniarstwa i położnictwa. W przypadku pielęgniarek posiadającym licencjat, uznanie ich kwalifikacji zawodowych jest uwarunkowane stażem pracy w zawodzie. Staż ten musi być potwierdzony zaświadczeniem stwierdzającym, że rzeczywiście i zgodnie z prawem prowadziły działalność pielęgniarki odpowiedzialnej za opiekę ogólną w okresach: -pielęgniarka posiadająca dyplom licencjata pielęgniarstwa – co najmniej trzy kolejne lata w ciągu pięciu lat przed dniem wydania zaświadczenia, pielęgniarka posiadająca dyplom pielęgniarki albo pielęgniarki dyplomowanej z wykształceniem pomaturalnym, uzyskanym w zawodowej szkole medycznej – co najmniej pięciu kolejnych w ciągu siedmiu lat przed dniem wydania zaświadczenia. Minister przypomniał, że Wielka Brytania, Irlandia, Szwecja, Hiszpania, Dania, Norwegia zadeklarowały pełne otwarcie rynków pracy dla obywateli polskich, w tym dla naszych pielęgniarek i położnych, już od pierwszego dnia akcesji Polski do UE. Dużo pytań dotyczyło także systemu ratownictwa medycznego oraz jego miejsca w warunkach unijnych.
Podczas spotkania ministra zdrowia Leszka Sikorskiego z rektorem Akademii Medycznej prof. dr hab. Grzegorzem Bręborowiczem oraz kadrą akademicką i samorządem studenckim rozmawiano m.in. o możliwościach rozwojowych uczelni w kontekście wejścia Polski do UE, o kształceniu podyplomowym oraz o sytuacji finansowej służby zdrowia. Rektor poinformował ministra, że Akademia – aby ułatwić głosowanie studentom spoza Poznania – wystąpiła o stworzenie dodatkowych punktów wyborczych w akademikach.
Spotkanie ministra nauki Michała Kleibera z przedstawicielami poznańskich placówek badawczych poświęcone było wykorzystaniu polskiego potencjału naukowego w Unii Europejskiej. Rozmawiano m.in. o offsecie, badaniach naukowych, środkach z funduszy strukturalnych oraz o przyszłości polskiej informatyzacji. Minister zaznaczył, że we wszystkich transakcjach offsetowych wiarygodność polskich partnerów jest bardzo istotna. Jego zdaniem akcesja Polski do UE w zasadniczy sposób podniesie naszą wiarygodność. Minister zwiedził również kampus akademicki oraz zapoznał się z projektem jego rozbudowy.
Minister Dąbrowski podczas spotkania z przedstawicielami poznańskich placówek kulturalnych i artystycznych rozmawiał na temat dziedzictwa narodowego w Unii Europejskiej. Minister podkreślał, że przystąpienie do UE to szansa głównie dla młodzieży m.in.: ze względu na dostęp do edukacji w krajach europejskiej wspólnoty. Zaznaczył, że przystąpienie do Unii nie grozi utratą tożsamości narodowej. Jego zdaniem nasza kultura jest jedną z najważniejszych wartości jaką wnosimy do wspólnoty. Sens Europy polega właśnie na bogactwie i różnorodności kultur - mówił minister. Waldemar Dąbrowski był również gościem I regionalnego konkursu pianistycznego na najlepszego akompaniatora w Lesznie.
Podsekretarze stanu: w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Zofia Krzyżanowska oraz w Ministerstwie Finansów Jacek Uczkiewicz spotkali się z mieszkańcami gminy Wolsztyn i Przemęt. Większość pytań zadawanych przedstawicielom rządu dotyczyła wpływu akcesji Polski do Unii Europejskiej, możliwości wykorzystywania środków unijnych i subwencji. Minister Uczkiewicz mówił m.in.: o programie SAPARD, funduszach strukturalnych oraz o szansach małych i średnich przedsiębiorstw w UE. Minister Krzyżanowska odpowiadała m.in. na pytania dotyczące: spółdzielczości rolniczej i drobiarstwa, własności ziem zachodnich oraz programu rolno-środowiskowego.