Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Europejskie spotkania w Świętokrzyskiem

12 maja 2003

W ramach kampanii informacyjnej przed referendum europejskim przedstawiciele rządu odbyli w niedzielę (11 maja) szereg spotkań na terenie województwa świętokrzyskiego. Wizytę rozpoczęła wspólna konferencja prasowa, w której uczestniczyli: minister Edukacji Narodowej i Sportu Krystyna Łybacka, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Józef Jerzy Pilarczyk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej Irena Herbst, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Sergiusz Najar, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Marek Sadowski.

Następnie przedstawiciele rządu udali się do poszczególnych miejscowości, gdzie zachęcali do udziału w referendum i informowali o warunkach członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

O szansach Polski po wstąpieniu do Unii mówiła minister Krystryna Łybacka podczas spotkania z wykładowcami i studentami Wyższej Szkoły Handlowej im. B. Markowskiego w Kielcach. Podkreśliła, że przystąpienie naszego kraju do UE będzie nie tylko nowym, ważnym impulsem gospodarczym, ale także otworzy nowe możliwości postępu technologicznego. Zwróciła także uwagę, że Polska będzie mieć duży wpływ na podejmowanie decyzji w UE ze względu na liczną reprezentację w Parlamencie Europejskim. Minister Łybacka powiedziała również, że wejście Polski do Unii nie grozi utratą polskiej tożsamości narodowej, przeciwnie nasza kultura może wzbogacić Europę. Minister odpowiedziała na wiele pytań dotyczących problematyki edukacji po wstąpieniu do europejskiej wspólnoty. Poinformowała m.in. o wykorzystaniu unijnych środków pomocowych oraz o możliwościach studiowania w krajach Unii Europejskiej. W Mąchocicach Scholasterii, szef resortu edukacji wręczyła nagrody laureatom finałów „Rowerowego Rajdu Młodych Rolników do Brukseli” oraz szkolnego „Turnieju wiedzy o Unii Europejskiej”.

Sekretarz stanu w ministerstwie rolnictwa Józef Pilarczyk podczas spotkania z przedsiębiorcami branży rolniczej w Samborcu z okazji „Święta Kwitnącej Jabłoni”, stwierdził, że są to środowiska, które jako pierwsze odczują korzyści z członkostwa Polski w UE. Wiceminister uczestniczył też w otwarciu nowego obiektu sportowo-rekreacyjnego w tej miejscowości oraz wziął udział w festynie strażackim w Kobylanach k. Opatowa.

Podsekretarz stanu w ministerstwie gospodarki, pracy i polityki społecznej Irena Herbst, na spotkaniu w Bielinach z mieszkańcami i przedsiębiorcami powiatu kieleckiego podkreśliła, że nie możemy zmarnować szansy wejścia do grona państw zamożnych, jaką jest przystąpienie do UE. Odpowiedziała także na pytania dotyczące m.in. wykorzystywania środków pomocowych. Uczestniczyła również w festynie „Jeden krok do Europy” w miejscowości Końskie. Wiceminister rozmawiała z mieszkańcami Końskich na temat przyszłości polskiej gospodarki w Unii Europejskiej.

Podsekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury Sergiusz Najar rozmawiał o polskich warunkach członkostwa w UE z mieszkańcami i przedstawicielami władz samorządowych Rakowa. Zaznaczył, że nasz kraj wynegocjował najlepsze z możliwych warunków. Przedstawił też korzyści wynikające z naszej integracji z Unią, m.in. dla takich gmin jak Raków.

Z kolei sekretarz stanu w ministerstwie sprawiedliwości Marek Sadowski w trakcie „Europikniku” w Radoszycach powiedział, że w nadchodzącym referendum liczyć się będzie głos każdego obywatela. W Moskorzewie wiceminister wziął udział w obchodach „Dnia Strażaka”. Stwierdził m.in., że straż pożarna jest odpowiednio przygotowana do pełnienia swoich zadań po wejściu Polski do UE.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę