Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Dzisiaj w Brukseli konsultacje o konkurencji

13 września 2002

"Gazeta Wyborcza" dowiedziała się, że Komisja Europejska zmierza do zaproponowania w przyszłym tygodniu warunkowego zamknięcie w rozmowach z Polską rozdziału "polityka konkurencji". Wszystko zależy od przebiegu piątkowych konsultacji w Brukseli.

 "Polityka konkurencji" jest ostatnim rozdziałem rozmów członkowskich z UE, który został Polsce do zamknięcia przed finałem negocjacji – zaplanowanymi na późną jesień rokowaniami na temat budżetu, funduszy strukturalnych i rolnictwa.

Unijni negocjatorzy czekają na wyjaśnienie kilku spornych kwestii, m.in. dokładnego rozpisania na poszczególne huty proponowanej przez Polskę redukcji mocy produkcyjnych do 2006 r. o 900 tys. ton wyrobów gotowych. Inny sporny punkt to wysokość inwestycji w hutach (UE domaga się większych, niż pozwala na to polski budżet).

Komisja ma wciąż zastrzeżenia do dokładności i wiarygodności planów dochodzenia do rentowności 13 hut (w tym holdingu PHS skupiającego cztery największe: Katowice, Florian, Sendzimir i Cedler). Wszystkie starają się o utrzymanie pomocy publicznej po wejściu Polski do UE. Dlatego też zgodziły się na przygotowanie planów dojścia do rentowności i ich ocenę przez europejskich partnerów. Bez wyjaśnienia zastrzeżeń do tych planów Komisja nie może zaprezentować państwom członkowskim Unii projektu wspólnego stanowiska.

Cześć z tych wątpliwości ma zostać rozwiana podczas dzisiejszych konsultacji. Według minister ds. europejskich Danuty Hübner Komisja ma przekazać projekt wspólnego stanowiska Unii do podejmującej ostateczną decyzję Rady Ministrów UE już w przyszły poniedziałek.

Zdaniem źródeł "Gazety" w Brukseli wstępna wersja projektu unijnego stanowiska będzie najpewniej zawierała rekomendację warunkowego zamknięcia rozmów z Polską w rozdziale konkurencji. Dołączona zostanie do niego lista uzgodnionych z Warszawą spraw dotyczących restrukturyzacji sektora stalowego, które strona polska będzie musiała załatwić do chwili wejścia do Unii.

Jeśli w piątek nie dojdzie do porozumienia z Komisją, Bruksela w swym projekcie postawi własne warunki. Wówczas, to od decyzji rządu - 17 września - zależeć będzie, czy Polska je przyjmie i zamknie rozmowy, czy też będzie "grać" dalej.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę