Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Dziewięć polskich niedociągnięć

23 stycznia 2004

Na dziewięć głównych słabości w przygotowaniach Polski do członkostwa w Unii Europejskiej wskazuje Parlament Europejski.

Raport przygotowany na zamówienie Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego ocenia całą dziesiątkę krajów, które 1 maja br. uzyskają członkostwo w Unii Europejskiej. Autorzy upublicznionej właśnie wstępnej wersji tego dokumentu z satysfakcją wskazują, że sytuacja makroekonomiczna w Polsce jest stabilna, a następujące stopniowo ożywienie gospodarcze jest w dużej mierze zasługą polskiego handlu zagranicznego. Na plus zapisano nam daleko idące reformy finansów publicznych, zauważalną poprawę wskaźników makroekonomicznych i wzrost bezpieczeństwa na wschodnich granicach kraju. Do minusów zaliczono: spowolnienie procesów prywatyzacji i utrzymującą się złą sytuację na rynku pracy.

Raport wskazuje na pilną potrzebę pełnej implementacji unijnych przepisów prawnych dotyczących wzajemnego uznawania kwalifikacji zawodowych, w szczególności w służbie zdrowia. Nie powinniśmy też dłużej zwlekać z organizacją zintegrowanego systemu IACS (od którego zależeć będą wypłaty unijnych dopłat dla polskich rolników) i z dostosowaniem do unijnych norm sanitarno-weterynaryjnych wielu zakładów sektora rolno-spożywczego. Europarlament wskazuje też na panoszącą się w Polsce korupcję.

Zwraca uwagę na konieczność zwiększenia efektywności polskiego wymiaru sprawiedliwości i zbudowania służby cywilnej z prawdziwego zdarzenia. Z pozostałych dziewięciu krajów wstępujących do UE najwyżej oceniono Czechy. Stwierdzono, że praktycznie już teraz są przygotowane do członkostwa. Ale im także zalecono bardziej aktywną postawę w zwalczaniu prania brudnych pieniędzy.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę