Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Dyplomacja po francusku

26 lipca 2004

Rozpoczęła się walka o polskich dyplomatów. Dokładnie o to, jakim językiem się posługują. Większość mówi po angielsku. To nie podoba się Francuzom. Organizują więc dla nich kursy.

Francuskojęzyczne kraje rozpoczęły swoją ofensywę na dwóch poziomach. Pierwszy z nich obejmuje urzędników najwyższego stopnia: ministrów, sekretarzy stanu i ambasadorów. Są oni zapraszani do szkół we Francji i Belgii. Z Polaków jako pierwszy skorzystał z takiej możliwości Marek Grela, ambasador Polski przy UE, mieszkający na co dzień w Brukseli. - Kursy są dla osób, które już znają francuski, a chcą go jeszcze wyszlifować. To bardzo intensywna nauka, na jednego ucznia przypada jeden nauczyciel. Nawet przy posiłkach mówi się tylko po francusku - wyjaśnia nam Stephan Lopez z Frankofonii, Międzynarodowej Organizacji Krajów Francuskojęzycznych.

Szkoleni są też urzędnicy niższego stopnia. W Polsce w kursach Frankofonii uczestniczy już ok. 300 osób, głównie z resortów: spraw zagranicznych, rolnictwa, obrony, edukacji i skarbu. Lekcje odbywają się w Instytucie Francuskim w Warszawie. Urzędnicy na lekcjach uczą się, jak prowadzić po francusku negocjacje w UE, rozmawiać przez telefon i pisać dokumenty. - My ponosimy koszty. Zainteresowanie kursami jest bardzo duże - mówi Lopez.

Kiedyś francuski był podstawowym językiem dyplomacji. Sytuacja się jednak zmieniła i większość ważnych negocjacji jest teraz prowadzona w UE po angielsku. A odkąd Unia rozszerzyła się o 10 nowych członków, sytuacja francuskiego jeszcze się pogorszyła. Aż 70 procent wszystkich urzędników jako drugi po swoim języku ojczystym wskazuje angielski. Dlatego Frankofonia organizuje kursy dla dyplomatów ze wszystkich krajów UE. - Nie chodzi nam o to, że nie lubimy angielskiego. Ale niedobrze jest, gdy wszystkie rozmowy prowadzone są tylko w jednym języku. Wszyscy mają wtedy tylko ten sam punkt widzenia - wyjaśnia Lopez.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę