Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Dopłaty łatwiej?

6 lutego 2006

Ministerstwo Rolnictwa zapowiada zmianę niektórych przepisów przy ubieganiu się o unijne dotacje. Najważniejsze z nich dotyczą programu dla terenów o niekorzystnych warunkach gospodarowania, dopłat bezpośrednich oraz dostosowania do standardów unijnych. Ma być lepiej, a jak będzie?

Rolnicy, którzy korzystają z dotacji dla Obszarów o Niekorzystnych Warunkach gospodarowania muszą spełnić odpowiednie wymagania.

Podstawowe z nich dotyczą przestrzegania zasad tak zwanej zwykłej dobrej praktyki rolniczej w całym gospodarstwie. Ponadto działalność rolniczą trzeba prowadzić na działkach zgłoszonych do ONW przez pięć lat.

I właśnie ten ostatni warunek sprawiał wiele problemów. Bo w sytuacji gdy rolnik decydował się na przykład na sprzedaż jednej z działek musiał zwracać dotacje. Było tak nawet wtedy, gdy nowy właściciel kontynuował działalność rolniczą na tym terenie. Teraz to się zmieni.

- Jeżeli nowy rolnik zadeklaruje chęć utrzymania tych gruntów i uprawy i stosowania dobrej praktyki rolniczej, to będzie utrzymana ciągłość gospodarowania na ONW. – mówi Jan Krzysztof Ardanowski, wice minister rolnictwa

Także rolnicy którzy przejdą na rentę strukturalną, a wcześniej zadeklarowali uczestnictwo w ONW będą mogli zatrzymać pół hektara ziemi na własny użytek bez konsekwencji oddawania pieniędzy.

Ministerstwo Rolnictwa precyzyjnie określiło też terminy składania wniosków o płatności bezpośrednie. Z ustawy wynika, że będzie to od 15 marca do 15 maja.

Minister Rolnictwa będzie miał także możliwość przyspieszenia wypłaty dopłat bezpośrednich w sytuacji wystąpienia klęsk żywiołowych.

- Do tej pory było to nie uregulowane nie było nawet podstaw prawnych by o to występować do Komisji Europejskiej. W związku z tym wydaje się, że jest to rozwiązanie dla rolników korzystne. – mówi Ardanowski

Kolejna zmiana dotyczy programu dostosowania do standardów unijnych. Rolnicy którzy utrzymują dwa typy zwierząt w gospodarstwie nie będą musieli budować dwóch oddzielnych zbiorników na gnojowicę i gnojówkę wystarczy jeden.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę