MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Do szczytu w Brukseli pozostały dwa tygodnie

13 października 2002

Eneko Landaburu, najwyższy rangą urzędnik Komisji Europejskiej zajmujący się poszerzeniem Unii Europejskiej jest zaniepokojony brakiem postępów w uzgadnianiu przez rządy unijne oferty finansowej dla nowych członków, w tym dla Polski.

Dotąd nic się nie ruszyło i sytuacja pozostaje niepokojąca. Do szczytu w Brukseli pozostały dwa tygodnie, a do podjęcia jest dużo trudnych decyzji, żeby ten szczyt okazał się sukcesem – powiedział PAP Eneko Landaburu, szef Dyrekcji Generalnej ds. Poszerzenia. Brak sukcesu w Brukseli stworzy ryzyko niedotrzymania daty zakończenia negocjacji członkowskich z kandydatami (na grudniowym szczycie) w Kopenhadze – przestrzegł Hiszpan.

Inni eurokraci wyjaśniają, że ich niepokój budzi niezmiennie twarda postawa Niemiec w dyskusji nad ofertą finansową dla nowych państw członkowskich, w tym nad dopłatami bezpośrednimi dla rolników.

Szczyt w Kopenhadze 12-13 grudnia ma uroczyście zakończyć negocjacje członkowskie między Unią a 10 krajami, w tym Polską, zarekomendowanymi w środę przez Komisję Europejską do członkostwa w 2004 roku. Przewodnicząca w tym półroczu Unii Dania chce, żeby wcześniej szczyt w Brukseli uzgodnił 24-25 października stanowisko negocjacyjne Piętnastki w sprawie finansowania wspólnej polityki rolnej i regionalnej w nowych państwach członkowskich w latach 2004-2006.

Szczyt w Brukseli okaże się sukcesem, jeżeli uzgodni pakiet finansowy dla nowych członków na ich pierwsze trzy lata w Unii. Ale pozostaję jednak względnym optymistą. Uczestniczę w podróżach premiera Danii do stolic unijnych i byłem świadkiem, że podejmuje on ogromne wysiłki, żeby zapewnić sukces – dodał Landaburu.

Drugą przesłanką, na której opiera swój "względny optymizm", jest to, że: Niemcy i wszystkie pozostałe państwa członkowskie zaakceptowały już zasadę, że nowym państwom też należą się dopłaty bezpośrednie dla rolników. Teraz chodzi o wynegocjowanie warunków – tłumaczył dyrektor generalny ds. poszerzenia. 

Landaburu zwrócił również uwagę na fakt, że Niemcy, Holandia, W. Brytania i Szwecja, które zakwestionowały propozycje Komisji Europejskiej w sprawie udziału nowych członków w unijnym budżecie, "nie przedłożyły od stycznia żadnej propozycji alternatywnej".


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę