Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Delegacja PE na Konferencji Klimatycznej w Poznaniu

16 grudnia 2008
Topniejące lodowe figury w Poznaniu - artystyczne memento zmian klimatycznych
Finansowanie walki ze zmianami klimatycznymi oraz relacje między krajami rozwiniętymi i rozwijającymi się stanowią najpoważniejsze wyzwanie w negocjacjach nad nowym porozumieniem w sprawie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych - uważają członkowie delegacji Parlamentu Europejskiego na Konferencję Klimatyczną ONZ w Poznaniu.
" Kraje rozwinięte i rozwijające się mają różne odpowiedzialności, ale też różne możliwości działania. Jeśli chcemy osiągnąć cel w postaci zawarcia porozumienia o walce ze zmianami klimatycznymi, musimy mieć poczucie, że wszyscy są w ten proces  zaangażowani." - powiedziała współprzewodnicząca delegacji PE Romana Jordan-Cizelj (EPP/ED, Słowenia).
 
Delegacja przybyła do Poznania we wtorek i od tego czasu spotkała się m.in. z przedstawicielami Konferencji Klimatycznej oraz Programu Ochrony Środowiska Narodów Zjednoczonych, reprezentantami Kongresu USA, rządu Australii i władz stanu Kalifornia oraz działaczami organizacji pozarządowych.
 
"Przyświecają nam cztery cele: chcemy wesprzeć toczące się negocjacje, zaprezentować rezultaty pracy Tymczasowej Komisji PE do spraw Zmian Klimatycznych , pokazać w jakim kierunku zmierza omawiany w Parlamencie pakiet regulacji klimatyczno-energetycznych oraz nawiązać kontakty z parlamentarzystami innych krajów" - wyjaśnił wiceprzewodniczący delegacji PE i szef Tymczasowej Komisji do spraw Zmian Klimatycznych Guido Sacconi (PES, Włochy).
 Poseł Sacconi podkreślił, że z 6 projektów regulacji składających się na pakiet energetyczno-klimatyczny, w przypadku trzech doszło już do porozumienia: odnawialnych źródeł energii, emisji CO2 z samochodów i jakości paliw.
 
Trzy pozostałe - w sprawie systemu handlu uprawnieniami do emisji (ETS), redukcji emisji w sektorach nieobjętych ETS i przechowywania i składowania dwutlenku węgla - będą przedmiotem negocjacji pomiędzy Parlamentem Europejskim, Radą UE i Komisją Europejską pod koniec tygodnia. Posłowie podkreślili, że w czasie negocjacji Parlament Europejski jako organ ustawodawczy, decydujący o przyjęciu aktów prawnych na równi z Radą UE, w pełni wykorzysta przysługujące mu prawa. "Nie pozwolimy na bezkrytyczne podpisanie się pod ustaleniami Rady" - ostrzegł poseł Hans Blokland (INT/DEM, Holandia), wiceprzewodniczący Komisji Środowiska PE.
Parlament Europejski będzie głosował pakiet na sesji plenarnej w Strasburgu w przyszłym tygodniu.



POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę