Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Decyzje Komisji Europejskiej dotyczące połowów na Bałtyku

23 grudnia 2004

Ustalenie wysokości kwot połowowych i zasad połowów na rok 2005 – to główny temat dorocznego posiedzenia Rady Ministrów Unii Europejskiej ds. Rolnictwa i Rybołówstwa, które odbyło się w Brukseli w dniach 21-22 bm. Delegacji polskiej przewodniczył podsekretarz stanu Andrzej Kowalski.

Przebieg negocjacji był niezwykle trudny. W tym roku po raz pierwszy Polska wystąpiła w roli pełnoprawnego członka UE i odegrała kluczową rolę w osiągnięciu korzystnego dla naszego rybołówstwa kompromisu w zakresie połowów na Morzu Bałtyckim.

Wyjściowa propozycja Komisji zakładała zamknięcie połowów dorsza na wschodnim Bałtyku w 2005 roku, którego rejon stanowi podstawę działalności połowowej polskiej floty rybackiej. Stanowisko KE było nie do przyjęcia dla strony polskiej, a także dla wielu innych państw członkowskich. Jeszcze 21 grudnia kompromisowa propozycja Komisji i Prezydencji brzmiała: limit połowowy dla UE w wysokości 31 tys. ton i 7 miesięczny okres ochronny (zamknięcie połowów dorsza). Ostatecznie dzięki usilnym dyplomatycznym zabiegom polskiej delegacji i współdziałaniu z innymi delegacjami ( nie tylko z państw bałtyckich), udało się nad ranem 22 grudnia osiągnąć kompromis satysfakcjonujący stronę polską i zabezpieczający interesy polskiego rybołówstwa.

Ostatecznie w przypadku dorsza limit połowowy dla UE ustalono na poziomie 39 tys. ton, (co da Polsce ok. 13 tys. ton tj. tyle ile przed ubiegłoroczną podwyżką kwoty), a okres ochronny na połowy dorsza ustalono na 4,5 miesiąca. Ponadto przyjęto polską propozycję w zakresie wytyczenia obszarów zamkniętych, a także przyjęto korzystny dla Polski klucz podziału limitów połowowych UE na kwoty narodowe.

Utrzymano kwotę połowową śledzia (ok. 35 tys. ton dla Polski), uzgadniając jednocześnie, na wniosek delegacji polskiej, że zasady alokacji kwot obowiązują tylko na 2005 rok i będą w przyszłym roku ponownie tematem negocjacji. Pozwoli to na wypracowanie optymalnych dla wszystkich zainteresowanych krajów członkowskich zasad alokacji.

 Na akwenach poza Morzem Bałtyckim, Polska uzyskała kwoty połowowe wynikające z jej praw historycznych, zabezpieczając interesy polskiego rybołówstwa dalekomorskiego.  

Przyjęto szereg pozytywnych dla Polski rozwiązań, które umożliwiają kontynuację działalności gospodarczej dla rybaków i zakładów przetwórstwa rybnego   powiedział minister Andrzej Kowalski oceniając wyniki negocjacji.

Polska delegacja odegrała aktywną, konstruktywną rolę w negocjacjach wypracowując część z tych rozwiązań. Rada Ministrów przyjęła m.in. polskie propozycje zakresu obszarów zamkniętych, terminów okresów ochronnych oraz propozycję wspólnej deklaracji Rady i Komisji Europejskiej w sprawie dalszych negocjacji, co do zarządzania zasobami dorsza i śledzia na Bałtyku.

Jednym z najważniejszych elementów jest możliwość powrotu do negocjacji nad alokacją kwot połowowych śledzia. Jedyne zastrzeżenia w stosunku do wypracowanego porozumienia zgłoszono (Łotwa, Litwa i Grecja) do warunków połowów poza M. Bałtyckim. Należy też podkreślić jak trudne jest osiągnięcie odpowiedzialnego kompromisu, który musi zawierać w sobie element ochrony żywych zasobów morza dla przyszłych pokoleń, ale także uwzględniać interes ekonomiczny sektora przemysłu (rybacy i przetwórcy) oraz konsumentów.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę