Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Czy nasi urzędnicy dadzą radę w UE?

17 listopada 2003

Z chwilą podpisania unijnego traktatu akcesyjnego w Atenach 6 miesięcy temu, polska administracja została rzucona w szalony wir całkowicie odmiennego systemu tworzenia prawa.

Polscy urzędnicy są zalewani e-mailami z Brukseli z propozycjami zmian w prawie. W ciągu kilku dni trzeba dać odpowiedź po angielsku lub francusku, by nasze stanowisko w ogóle było wzięte pod uwagę. Często ministerstwa nie nadążają. W tym roku do początku listopada przyjęto w Brukseli 1905 unijnych ustaw, tak zwanych dyrektyw.

Każdego dnia zapada wiele decyzji. O większości z nich nawet nie wiedzą główny negocjator czy minister. Decyzję szybką i dla Polski korzystną musi podjąć urzędnik w ministerstwach gospodarki, zdrowia czy rolnictwa pisze komentator "Rzeczpospolitej" Krzysztof Gottesman. Podkreśla, że tak postąpić może tylko urzędnik świetnie przygotowany merytorycznie i językowo, wolny od politycznych uwikłań wzorcowy przedstawiciel służby cywilnej.

W interesie państwa - zarówno rządu, jak i opozycji - leży, by takich urzędników było jak najwięcej. Muszą oni dobrze zarabiać. I to wcale nie muszą być pieniądze dodatkowe. W wielu polskich urzędach praca jest źle zorganizowana, kompetencje się dublują, a łańcuch decyzyjny jest nadmiernie długi. Jest więc na czym oszczędzić i przenieść pieniądze tam, gdzie są najbardziej potrzebne - wskazuje Gottesman. Publicysta podkreśla, że czas widowiskowych sukcesów powoli mija, a ostatni przeżyjemy 1 maja przyszłego roku. Wcześniej zaczęły się schody - codzienna, żmudna negocjacyjna młócka.

POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę