aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Czy dopłaty bezpośrednie będą niższe?

6 stycznia 2005

Dopłaty za 2005 roku do gruntów rolnych, wyrażone w złotych, mogą być niższe niż te, które rolnicy otrzymują za 2004 rok. Zależy to od kursu złotego do euro - powiedział na konferencji prasowej w środę minister rolnictwa Wojciech Olejniczak.

Wielkość dopłat zależy od średniego kursu złotego wobec euro za pierwsze półrocze tego roku. Obecnie dopłaty podstawowe do gruntów wynoszą 44,5 euro za hektar, a uzupełniające 61,87 euro do hektara.

Wyjaśnił, że w ubiegłym roku kurs euro, po którym były liczone dopłaty bezpośrednie, był rekordowo wysoki, wynosił za 1 euro 4,73 złotego. W tym roku kurs euro oscyluje w granicach 4,10 złotego. Oczywiście z tego tytułu kwota, która będzie przekazana na dopłaty bezpośrednie w euro, będzie przeliczona po kursie z I półrocza 2005 roku powiedział minister.

Zaznaczył, że są sygnały, że w ostatnich dniach kurs złotego się osłabia. "Kurs nie może być tak mocny jak w tej chwili, bo to jest niedobre dla polskiego eksportu i polskich rolników oraz sprzedaży polskich artykułów spożywczych na terytorium Unii" - ocenił.

Zauważył, że faktycznie wysokość dopłat jest zależna od tego kursu. "Czekamy, zobaczymy jak to będzie" - mówił. Wyjaśnił, że na dopłaty bezpośrednie są przeznaczone pieniądze w polskim budżecie także w 2005 roku. Zapewnił, że rolnicy nominalnie dostaną o około 10 proc. więcej w euro niż było w 2004 roku.

Dopłata podstawowa, zgodnie z Traktatem Akcesyjnym, w 2004 roku nie może przekroczyć 25 proc., w 2005 roku - 30 proc., w 2006 roku - 35 proc. poziomu dopłat unijnych. Płatności uzupełniające mogą podnieść poziom dopłat odpowiednio do 55 proc., 60 proc. i 65 proc. dopłat unijnych. O dopłaty za 2004 rok ubiega się 1,4 mln gospodarstw.

Olejniczak poinformował, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zakończyła już naliczanie dopłat bezpośrednich dla rolników i obecnie trwa przekazywanie środków z tzw. trzeciej transzy tj. wraz z dopłatami z tytułu trudnych warunków gospodarowania (ONW). Dziennie przekazywane jest 30 tys. przelewów.

Robiliśmy wszystko, by rolnicy jak najszybciej otrzymywali dopłaty bezpośrednie; proces trwa. Być może założenia były zbyt ambitne, może nadzieje rolników zostały zbyt rozbudzone, ale już dzisiaj ponad połowa z nich otrzymała dopłaty. Wypłaty realizowane są po raz pierwszy i nie wszystko zostało przewidziane tłumaczył Olejniczak.

Minister zauważył, że ustawowy termin wypłat trwa od 1 grudnia do końca kwietnia następnego roku. W tym roku udało się wypłaty przyspieszyć. Od 15 marca 2005 będą przyjmowane wnioski o dopłaty za 2005 rok.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę