Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

"Częściowe" przygotowanie do członkostwa?

7 października 2002

W środę (tj. 9.10.02) zostanie opublikowany oficjalny raport Komisji Europejskiej o postępach Polski na drodze do Unii Europejskiej. Wiadomo już jakie słabe strony polskiej gospodarki podkreśla Komisja rekomendując nas do członkostwa w 2004 roku.

Polska będzie jednym z dziesięciu kandydatów do członkostwa UE w 2004 roku, ale musi podjąć "pilne" wysiłki, żeby by dostosować się w rolnictwie, kontroli celnej i rybołóstwie.

W raporcie użyto dyplomatycznego języka, ale porównanie sformułowań zastosowanych w ocenie innych dziedzin i innych krajów pozwala stwierdzić wątpliwości ekspertów Komisji, czy Polska zdąży z dostosowaniem w ciągu jednego roku.

Bardzo poważne wysiłki są pilnie potrzebne, żeby Polska mogła zbudować funkcjonujący IACS do chwili przystąpienia (..) Zwłaszcza ograniczony zasięg tego co się działo w kwestii IACS, w tym w identyfikacji i rejestracji zwierząt, stanowi poważną przeszkodę w osiągnięciu przez Polskę gotowości do członkostwa w dziedzinie rolnictwa – ostrzega Komisja.

IACS to" zintegrowany system zarządzania i kontroli", oparty na rejestracji gospodarstw i zwierząt, niezbędny do rozdziału dopłat bezpośrednich dla rolników.

"Poważny niepokój budzi wolny postęp" we wdrażaniu wymogów weterynaryjnych. Komisja podkreśla, że nie można w pełni polegać na klasyfikacji mleczarń pod względem stanu ich dostosowania do standardów UE. Domaga się również "zdwojenia" wysiłków w przygotowaniu czterech spośród 11 punktów inspekcji granicznej.

Komisja zwraca też uwagę na niedostosowanie polskich zakładów do utylizacji odpadów zwierzęcych, co ma znaczenie w przypadku wystąpienia BSE.

Nieco łagodniejszy jest język dotyczący unii celnej, ale w czasie narad poprzedzających publikację raportu to właśnie dyrekcja generalna odpowiedzialna za tę dziedzinę najostrzej krytykowała opóźnienia Polski w przygotowaniach do członkostwa. Padły nawet ostrzeżenia, że Polska nie zasługuje w tej dziedzinie na pozytywną rekomendację Komisji do członkostwa w 2004 roku.

Również bardzo ostrych sformułowań użyto w ocenie dostosowania w rybołóstwie. Według Komisji Polska tylko" częściowo" wypełnia zobowiązania podjęte w negocjacjach członkowskich. To w żargonie autorów najsurowsza ocena.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę