Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Co uradzili unijni związkowcy?

23 września 2009
Komitety COPA i COGECA popierają nowe inicjatywy ogłoszone przez eurodeputowanych i Komisję Europejską, mające na celu polepszenie katastrofalnej sytuacji w unijnym sektorze mleka, ale podkreślają jednocześnie, że potrzebne są dalsze działania, aby wyprowadzić sektor z kryzysu - donoszą polscy związkowcy. Przypomnijmy - COPA - 6 września 1958 roku została utworzona pierwsza organizacja reprezentującą rolników (Komitet Rolniczych Organizacji Zawodowych). Niewiele później, 24 września 1959 roku (uwaga jutro jubileusz półwiecza istnienia!), krajowe organizacje spółdzielcze sektora rolnego utworzyły organizacje reprezentująca ich na poziomie europejskim, Komitet COGECA (Generalny Komitet Spółdzielni Rolniczych Unii Europejskiej), obejmująca również spółdzielnie rybołówstwa.

Przemawiając po wrześniowej debacie w Parlamencie Europejskim w Strasburgu, przewodniczący Komitetu Copa, Padraig Walshe, powiedział: "Popieram propozycję unijnej Komisarz ds. Rolnictwa, pani Mariann Fischer Boels, aby dla sektora mleka zastosować artykuł 186 Jednolitej Wspólnej Organizacji Rynku, co pozwoli Komisji Europejskiej na szybkie podjęcie tymczasowych działań w czasach zawirowań rynkowych. Należy w tym celu uruchomić dodatkowe fundusze". Przewodniczący Komitetu Cogeca, Gert Van Dijk, dodawał: "Popieramy również wniosek Parlamentu Europejskiego o ustanowienie unijnego Funduszu Mleka o wartości 600 milionów euro w celu wspomożenia spółdzielni i organizacji producenckich we wspieraniu modernizacji gospodarstw. Powinno to umocnić pozycję producentów mleka w łańcuchu żywnościowym, jako że na razie jest ona coraz słabsza, z czego korzystają detaliści". Ponadto, Komitety COPA i COGECA poparły propozycję komisarz o rozpoczęciu debaty na temat przyszłości unijnego sektora mleka, ale podkreśliły, że w prace grupy roboczej, która zostanie powołana do omówienia tej kwestii, muszą być zaangażowani eksperci ds. organizacji gospodarstw.

Komitety COPA i COGECA ostrzegły również, że obecna sytuacja na rynku jest nadal katastrofalna i europejscy producenci mleka stracą według szacunków do końca tego roku ponad 10 miliardów euro, jeśli nie zostaną wprowadzone bardziej skuteczne narzędzia przywracania równowagi na rynku. Komitety COPA i COGECA stale wzywają unijnych polityków do wykorzystania wszystkich dostępnych narzędzi rynkowych, zwłaszcza w interwencji publicznej, a także działań stymulujących popyt. Niestety ich apel nie spotyka się z oczekiwanym przyjęciem. Nie czekając na efekt apeli belgijscy, francuscy, hiszpańscy i niemieccy rolnicy sięgają do drastycznych form protestu - wylewania milionów litrów mleka na pola, na ulice, do rowów - zanieczyszczając środowisko. I życie toczy się dalej.



POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę