Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Cele greckiej prezydencji

8 stycznia 2003

Ambasador Grecji w Polsce –  Nikolaos Vamvounakis – przedstawił we wtorek sejmowej komisji europejskiej priorytety greckiego przewodnictwa w Piętnastce, którego przesłaniem jest "Nasza Europa – Wspólna przyszłość we wspólnocie wartości".

Ambasador gwarantował, że podczas półrocznej prezydencji Grecja dołoży wszelkich starań, by nie zachwiać harmonogramu prac związanych z rozszerzeniem UE. Rozszerzenie to jeden z pięciu priorytetów. Nie tylko rząd Grecji, ale i społeczeństwo są w pełni za rozszerzeniem UE i przystąpieniem do niej Polski, choć Grecy wiedzą dobrze, że znacząca ilość środków finansowych, które obecnie otrzymujemy z UE, zostanie po 2004 r. skierowana do nowych członków – powiedział  Nikolaos Vamvounakis. Dlatego szczególnie istotnym celem jest przygotowanie traktatu akcesyjnego i podpisanie go 16 kwietnia w Atenach. 

Ambasador zaznaczył, że konieczny będzie proces monitorowania przyjmowania przez kandydatów unijnego dorobku prawnego.

Głównym celem prezydencji greckiej jest dążenie do tego, by UE była bardziej ludzka, bliższa swoim obywatelem i bardziej wrażliwa na sprawy społeczne – powiedział ambasador.

Kolejne cele greckiej prezydencji to wdrożenie nowej strategii przedczłonkowskiej dla Bułgarii i Rumunii oraz wspieranie postępów Turcji, które umożliwią rozpoczęcie negocjacji członkowskich z tym państwem, zgodnie z kryteriami przyjętymi w grudniu w Kopenhadze. 

Grecja zamierza skupić się na dalszą modernizacją gospodarki unijnej, umacnieniem wspólnej polityki Unii w zakresie imigracji, relacjach zewnętrznych UE oraz debata nad przyszłością Europy w oparciu o prace Konwentu Europejskiego, który przygotowuje Traktat Konstytucyjny Unii.

Przewodniczący przewodniczący komisji europejskiej Józef Oleksy (SLD) pytał ambasadora o niezbyt pochlebną opinię Unii o Grecji. Na co Nikolaos Vamvounakis odpowiedział: To prawda, że Grecja przez pierwsze 10 lat członkostwa nie wykorzystała najlepiej środków unijnych. Po przystąpieniu do Unii w 1981 r. nasza administracja była niegotowa, słaba i nie miała doświadczeń. Nasza gospodarka też nie funkcjonowała dobrze. Ale byliśmy dużo gorzej przygotowani do członkostwa w UE niż Polska.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę