Copa i Cogeca są zadowolone z zasadniczej idei nowego unijnego systemu zezwoleń na nasadzenia winorośli i wystosowały apel o utrzymanie aktualnych środków wsparcia po 2018 r., by zwiększyć konkurencyjność sektora.
- Nowy system, który ma wejść w życie 1 stycznia 2016 r., stanowi krok we właściwym kierunku w porównaniu do decyzji politycznej z 2008 r. Cieszymy się, że państwa członkowskie zdały sobie sprawę z konieczności utrzymania jednolitych ram prawnych we wszystkich państwach członkowskich obejmujących wszystkie rodzaje wina. Nowe przepisy są spójne z wnioskami grupy wysokiego szczebla ds. praw sadzenia w sektorze wina. UE jest największym eksporterem wina na świecie. W 2013 r. nasze eksporty były warte 9 mld euro. Nowe zasady pozwolą na dalszy rozwój sektora przy jednoczesnym uznaniu konieczności ochrony win przed oszustwami i imitacjami za pomocą oznaczeń geograficznych. Zewnętrzne badania nad konkurencyjnością sektora wina podkreślają, że programy wsparcia w ramach jednolitej wspólnej organizacji rynku (WOR), jak np. środki promocyjne i restrukturyzacyjne, w znacznym stopniu zwiększyły wydajność sektora. Dlatego właśnie chcemy utrzymania tych środków po 2018 roku - mówi Thierry Coste, przewodniczący grupy roboczej Copa – Cogeca ,,Wino’’.
Kolejnym ważnym czynnikiem, który może zwiększyć konkurencyjność sektora jest unijny system oznaczeń geograficznych (OG), który chroni nasze wysokiej jakości produkty przed imitacjami.
- By doprowadzić do wzrostu wydajności sektora ważne jest zagwarantowanie szerszego uznania systemu OG i jego ochrony w ramach negocjacji handlowych UE-USA, UE-Japonia i UE-Chiny – dodaje Pekka Pesonen, sekretarz generalny Copa – Cogeca.
Opracował: Obi oba