Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Budżet 2007 - 2013

24 maja 2005
Wciąż nie ma przełomu w negocjacjach nad unijnym budżetem na lata 2007-2013. Coraz bardziej realna staje się groźba cięć w wydatkach. Także tych, które miały wspomóc rozwój polskich terenów wiejskich.


Podczas wczorajszego spotkania polscy eurodeputowani do Parlamentu Europejskiego nie mieli dobrych informacji o postępie prac nad budżetem. Komisja Europejska zaproponowała budżet na poziomie 1,14% dochodu narodowego brutto. Sprzeciwia się temu sześciu największych płatników do unijnego budżetu, którzy upierają się, aby w najbliższych latach wydatki nie były większe niż 1%.

Ta niewielka różnica to jednak dziesiątki milionów euro. Jeżeli propozycje Brukseli nie zostaną zaakceptowane Unia będzie musiała ograniczyć wydatki. "Jeżeli nastąpią cięcia, ograniczenia w perspektywie finansowej to pewnie w jakiejś mierze także kosztem środków na rozwój obszarów wiejskich" - powiedział Zbigniew Kuźmiuk, eurodeputowany, PSL.

Polscy rolnicy nie muszą się obawiać cięć w dopłatach bezpośrednich. Te są zagwarantowane w unijnym budżecie na nie niezmienionym poziomie, aż do 2013 roku.

Oszczędności oprócz rozwoju obszarów wiejskich mogą także dotyczyć funduszy na interwencje rynkowe w rolnictwie. Aby do tego nie doszło Polska w negocjacjach mocno popiera Komisję Europejską. "Popieramy ten tzw. duży budżet, aczkolwiek mamy świadomość, że dyskusja na pewno będzie długa i ciężka" - powiedział wiceminister rolnictwa Stanisław Kowalczyk.

Podczas wczorajszego spotkania duże zaniepokojenie wzbudziły pojawiające się ostatnio w Parlamencie Europejskim pomysły nacjonalizacji Wspólnej Polityki Rolnej. "Państwa współfinansowałyby wspólną politykę rolną w I filarze, a więc w obszarze dopłat bezpośrednich, w obszarze interwencji na rynku rolnym" - powiedział eurodeputowany, PSL Czesław Siekierski.

Polski rząd i parlament o takich pomysłach nie chce nawet słyszeć. Jeżeli chodzi o dopłaty bezpośrednie to możemy rozmawiać jedynie o ich zrównaniu z dopłatami w starej Unii - komentowali posłowie. "Będzie dobrze wtedy, jeżeli te dopłaty, które polscy rolnicy otrzymają biorąc pod uwagę ten wspólny rynek europejski będą takie same, jak w UE, na tym samym poziomie" - uważa poseł PiS Wojciech Mojzesowicz.

Kolejna próba uzgodnienia przez unijnych ministrów finansów budżetu na latach 2007-2013 odbędzie się 6 czerwca.

POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę