Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Biznes przyszłości

12 października 2004

Mimo że Polska i inne nowe kraje Unii Europejskiej odbierają sporą część inwestycji „starej Unii”, państwa dawnej Piętnastki nie mają powodu do niepokoju. Napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) do Europy Środkowej i Wschodniej wzmacnia gospodarczo całą Unię Europejską i poprawia jej konkurencyjność na rynkach globalnych. Tak przynajmniej twierdzą autorzy raportu Boston Consulting Group.

Obok raportu BCG swój coroczny raport dotyczący BIZ przedstawiła komórka do spraw handlu i rozwoju ONZ (UNCTAD). Tu przeczytamy, że 2003 był kolejnym rokiem spadku napływów BIZ na świecie. W tymże roku odnotowano jednak wzrost globalnych wypływów BIZ i ten fakt, w połączeniu z poprawą gospodarczego klimatu, wskazuje, że rok 2004 przyniesie ożywienie. Kraje Europy Środkowo-Wschodniej mają być jednymi z największych beneficjentów tego ożywienia. Choć to one właśnie po rekordowym 2002 r. (31 mld USD BIZ) odnotowały w 2003 gwałtowny spadek wartości inwestycji - do poziomu 21 mld USD. Inwestycje w ósemce państw „akcesyjnych” do Unii Europejskiej spadły z 23 do 11 mld USD. Zmniejszył się również napływ BIZ do Rosji — z 3,5 mld USD w 2002 r. do 1,1 mld w ub.r.

Nasza część kontynentu ma szansę na pozyskanie znacznych środków z innych państw i wielkich transnarodowych korporacji (TNK) m.in. dzięki temu, że w sferze globalnych przepływów BIZ nastąpił gwałtowny zwrot w kierunku usług. Jak podaje raport UNCTAD, na sektor usług przypada dzisiaj ok. 60 proc. wartości globalnych zasobów BIZ w krajach przyjmujących, co stanowi równowartość ok. 4,4 bln USD. Jeszcze 10 lat temu ten odsetek nie przekraczał 50 proc. Co więcej, udział inwestycji z sektora usług w inwestycjach ogółem będzie wzrastał. BIZ „usługowe” stanowiły w latach 2001-2002 prawie 2/3 wszystkich napływających inwestycji, a ich roczna wartość wyniosła średnio 500 mld USD.

Zwrot inwestorów w kierunku usług idzie w parze ze zmianą branżowego przekroju „usługowych” BIZ. Głównymi obszarami koncentracji tych inwestycji są jak zawsze handel i finanse, ale od 1990 r. obserwuje się dynamiczny wzrost zainteresowania inwestorów kilkoma innymi branżami usługowymi. Najważniejsze z nich to: energetyka, telekomunikacja, sieci wodno-
-kanalizacyjne i szeroka gama usług dla firm (tzw. business services).

Zwiększanie się światowych przepływów BIZ idzie w parze z coraz większym zorientowaniem na offshoring, czyli z przenoszeniem produkcji usług za granicę. Rozwój technologiczny i globalna informatyzacja spowodowały rewolucję w myśleniu o usługach oraz zapewniły warunki ku temu, by stały się one przedmiotem obrotu handlowego, również transgranicznego. Do tego okazało się, że „wiedzochłonne” (information-intensive) usługi można rozbić na części składowe i potraktować je tak, jak od wcześniej traktowało się produkty: od 15 lat usługa to już nie świadczenie bezpośrednio na rzecz konsumenta, ale przedmiot handlu między firmami. Produkcja i handel usługami odbywają się albo wewnątrz korporacji transnarodowych — poprzez lokowanie produkcji w zagranicznych filiach KTN; tzw. „offshoring na uwięzi”, albo na zewnątrz — poprzez zlecanie usług stronom trzecim; tzw. offshore outsourcing.

Raport BCG przewiduje, że również sfera produkcji przemysłowej może być źródłem sukcesu państw „nowej Unii”. Koszty produkcji są tu do 30 proc. niższe niż w „starej”, koszty pracy 4-10 razy niższe i ta różnica zostanie zachowana jeszcze przez wiele lat. Nasza część Europy potrafi też być konkurencyjna w wielu branżach wobec Chin. Przewaga widoczna jest najlepiej w przemyśle meblarskim, motorowym, produkcji AGD.

Analitycy BCG dziwią się literom państw Europy Zachodniej, którzy narzekają na niskie podatki w Polsce lub Czechach, przenoszenie tam miejsc pracy i dopłaty dla państw akcesyjnych. Ich zdaniem „nowa Unia” znakomicie nadaje się jako broń w konkurencyjnej walce z krajami Azji i USA. Dlatego Unia Europejska powinna przede wszystkim inwestować w rozwój infrastruktury umożliwiający szybszy rozwój państw
akcesyjnych.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę