W ostatnich latach jedną z najważniejszych spraw dla Brukseli stało się zapewnienie ochrony zdrowia konsumentów. Powołano nawet specjalną instytucję, która ma się zajmować bezpieczeństwem żywności.
Podczas szczytu Piętnastki w Nicei w grudniu 2000 roku zdecydowano o powołaniu do życia w ciągu 3 lat nowej unijnej instytucji – Agencji Bezpieczeństwa Żywności. O bardzo poważnym potraktowaniu sprawy świadczy fakt, że w czasie trwania obrad, ani przywódcom, ani dziennikarzom organizatorzy nie zdecydowali się podać wołowiny. Dlaczego? Otóż, kilka tygodni przed szczytem m.in. Francję i Hiszpanię objęła kolejna fala zachorowań na BSE.
Alejandro Checci-Lang – Komisja Europejska, Bruksela: Ostatnie lata były dla nas bardzo trudne. Pojawiły się między innymi problemy z BSE. To całkowicie zmieniło naszą wrażliwość na sprawy bezpieczeństwa żywności.
Po prawie dwóch latach od jej powołania, Agencja Bezpieczeństwa Żywności zaczyna już powoli działać, ale czy będzie to instytucja skuteczna?
Alejandro Checci - Lang: Czym będzie się zajmować Agencja Bezpieczeństwa Żywności? Otóż ta w pełni niezależna instytucja będzie miała obowiązek dostarczania Komisji Europejskiej – czyli komisarzom poszczególnych państw Piętnastki – informacji niezbędnych do stwierdzenia, czy standardy bezpieczeństwa żywności są prawidłowo wprowadzane i stosowane w poszczególnych krajach Unii. Agencja będzie dbać o zapewnienie obywatelom Unii Europejskiej odpowiedniego poziomu ochrony konsumenckiej. Choć mija pierwszy rok jej pracy, instytucja ta jest jeszcze ciągle w fazie rozruchu. Mamy nadzieję, że niedługo osiągnie pełną zdolność działania.
Do jej kompetencji należeć będzie, m.in. wydawanie opinii na temat przydatności do spożycia produktów żywnościowych oraz ostrzeganie o możliwości wystąpienia zagrożeń. W razie pojawienia się jakiejś choroby wśród zwierząt Agencja będzie nadzorować wprowadzanie środków zaradczych. Tylko w ten sposób – zdaniem członków Komisji Europejskiej – można zapewnić bezpieczeństwo i ochronę zdrowia konsumentów.
A.C.L.: W jednym z ostatnich badań opinii publicznej, zleconych przez Komisję Europejską na temat Wspólnej Polityki Rolnej zapytano, co powinno się w niej zmienić? Wyniki tych badań są bardzo interesujące. Aż 40% ankietowanych odpowiedziało, że jednym z najważniejszych jej celów powinno być zapewnienie produkcji bezpiecznej żywności.
Dlatego też na Zachodzie coraz bardziej popularne staje się robienie zakupów na podmiejskich targowiskach, gdzie można kupić zdrową, ekologiczną żywność.