Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

7,3 mld euro z funduszy unijnych

1 kwietnia 2003

W latach 2002 – 2006 Polska skorzysta z 7,3 mld euro pomocy z funduszy unijnych – poinformował na poniedziałkowej konferencji Komisarz UE ds. Przedsiębiorstw i Społeczeństwa Informacyjnego, Erkki Liikanen.

Według niego, środki te mają być przeznaczone m.in. na rozwój konkurencyjności, produkcję, infrastrukturę i rozwój regionalny. Dodał, że rozwijający się rynek Unii Europejskiej stwarza szansę na rozwój dla polskich małych i średnich przedsiębiorstw, jednak Polska musi się dobrze przygotować do akcesji. 

Polska musi określić priorytety i zdecydować, jak wykorzystać fundusze strukturalne, ponieważ to każdy kraj decyduje o przypisaniu funduszy – powiedział.

Według niego, po wejściu do UE poprawią się warunki rozwoju przedsiębiorczości, zostaniemy objęci wspólnym prawem, usunięte zostaną przeszkody techniczne oraz zmniejszą się koszty produkcji ze względu na ekonomikę skali – powiedział.

Obecnie decydujemy, w jakim kierunku będziemy wykorzystywali środki pomocowe z Unii Europejskiej – powiedziała na konferencji wiceminister gospodarki, pracy i polityki społecznej Małgorzata Okońska-Zaremba.

Liikanen mówił o występujących w Europie dwóch podstawowych barierach rozwoju przedsiębiorczości: prawnych i mentalnych. Europejczycy wciąż jeszcze boją się podejmowania ryzyka związanego z biznesem, dlatego celem polityki gospodarczej Unii będzie zachęcenie ludzi do podejmowania własnej działalności.

Według niego, trwają prace nad modyfikacją europejskiego systemu prawnego, aby stał się bardziej przyjazny dla przedsiębiorczości. Chodzi m.in. o ułatwienie i obniżenie kosztów rejestracji działalności gospodarczej. Nowy pakiet będzie w szerokim zakresie konsultowany z europejskimi przedsiębiorcami.

Liikanen ocenił, że Polska znajduje się obecnie w połowie drogi, jaką przeszła Europa od opierania swojej gospodarki na dużych firmach do przewagi w gospodarce firm małych i średnich. Jego zdaniem, aby zwiększyć dynamikę rozwoju, musimy poprawić jakość prawa oraz innowacyjność.

Wiceminister Okońska-Zaremba zapowiedziała walkę z niekorzystnymi przepisami. Według niej, resort przygotowuje obecnie raport na temat przedsiębiorczości w Polsce oraz istniejących barier. Jego wyniki będą podstawą opracowania pakietu "Przede wszystkim przedsiębiorczość II". Program ma być gotowy w kwietniu.

Sektor małych i średnich przedsiębiorstw zajmuje ważne miejsce w polityce gospodarczej. Z drugiej strony rząd zauważa słabość tego sektora i bez tego nie da się rozwinąć konkurencyjności – powiedziała Okońska-Zaremba na konferencji.

Przypomniała, że do przedsiębiorców zostały skierowane takie programy jak: Przede wszystkim przedsiębiorczość, Kapitał dla przedsiębiorczych, Pierwsza praca, Zamówienia publiczne dla przedsiębiorczych.

Zaproszeni do udziału w konferencji przedsiębiorcy podkreślali, że pomoc z programu PHARE pomogła im rozwinąć inwestycje i kupić nowoczesne technologie. Na podstawie PHARE przedsiębiorcy uczą się korzystania z unijnych funduszy.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę