W latach 2002 – 2006 Polska skorzysta z 7,3 mld euro pomocy z funduszy unijnych – poinformował na poniedziałkowej konferencji Komisarz UE ds. Przedsiębiorstw i Społeczeństwa Informacyjnego, Erkki Liikanen.
Według niego, środki te mają być przeznaczone m.in. na rozwój konkurencyjności, produkcję, infrastrukturę i rozwój regionalny. Dodał, że rozwijający się rynek Unii Europejskiej stwarza szansę na rozwój dla polskich małych i średnich przedsiębiorstw, jednak Polska musi się dobrze przygotować do akcesji.
Polska musi określić priorytety i zdecydować, jak wykorzystać fundusze strukturalne, ponieważ to każdy kraj decyduje o przypisaniu funduszy – powiedział.
Według niego, po wejściu do UE poprawią się warunki rozwoju przedsiębiorczości, zostaniemy objęci wspólnym prawem, usunięte zostaną przeszkody techniczne oraz zmniejszą się koszty produkcji ze względu na ekonomikę skali – powiedział.
Obecnie decydujemy, w jakim kierunku będziemy wykorzystywali środki pomocowe z Unii Europejskiej – powiedziała na konferencji wiceminister gospodarki, pracy i polityki społecznej Małgorzata Okońska-Zaremba.
Liikanen mówił o występujących w Europie dwóch podstawowych barierach rozwoju przedsiębiorczości: prawnych i mentalnych. Europejczycy wciąż jeszcze boją się podejmowania ryzyka związanego z biznesem, dlatego celem polityki gospodarczej Unii będzie zachęcenie ludzi do podejmowania własnej działalności.
Według niego, trwają prace nad modyfikacją europejskiego systemu prawnego, aby stał się bardziej przyjazny dla przedsiębiorczości. Chodzi m.in. o ułatwienie i obniżenie kosztów rejestracji działalności gospodarczej. Nowy pakiet będzie w szerokim zakresie konsultowany z europejskimi przedsiębiorcami.
Liikanen ocenił, że Polska znajduje się obecnie w połowie drogi, jaką przeszła Europa od opierania swojej gospodarki na dużych firmach do przewagi w gospodarce firm małych i średnich. Jego zdaniem, aby zwiększyć dynamikę rozwoju, musimy poprawić jakość prawa oraz innowacyjność.
Wiceminister Okońska-Zaremba zapowiedziała walkę z niekorzystnymi przepisami. Według niej, resort przygotowuje obecnie raport na temat przedsiębiorczości w Polsce oraz istniejących barier. Jego wyniki będą podstawą opracowania pakietu "Przede wszystkim przedsiębiorczość II". Program ma być gotowy w kwietniu.
Sektor małych i średnich przedsiębiorstw zajmuje ważne miejsce w polityce gospodarczej. Z drugiej strony rząd zauważa słabość tego sektora i bez tego nie da się rozwinąć konkurencyjności – powiedziała Okońska-Zaremba na konferencji.
Przypomniała, że do przedsiębiorców zostały skierowane takie programy jak: Przede wszystkim przedsiębiorczość, Kapitał dla przedsiębiorczych, Pierwsza praca, Zamówienia publiczne dla przedsiębiorczych.
Zaproszeni do udziału w konferencji przedsiębiorcy podkreślali, że pomoc z programu PHARE pomogła im rozwinąć inwestycje i kupić nowoczesne technologie. Na podstawie PHARE przedsiębiorcy uczą się korzystania z unijnych funduszy.