Blisko 511 mln euro z Unii Europejskiej otrzymało woj. śląskie w latach 1990-2003. Region ten należy do największych beneficjentów pomocy przedakcesyjnej w Polsce.
Tylko w pierwszych trzech latach członkostwa Polski we Wspólnocie Europejskiej Śląskie w ramach programu Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR) otrzyma 280 mln euro. Ale to nie wszystko. Ponad 600 mln euro możemy również otrzymać z Funduszu Spójności, a kolejne pieniądze są do "wzięcia" z poszczególnych programów sektorowych. To, czy je otrzymamy, zależy od projektów przygotowywanych na Śląsku – powiedział w piątek PAP rzecznik wojewody śląskiego Krzysztof Mejer.
Województwo śląskie zajęło trzecie miejsce w kraju pod względem wykorzystania pomocy unijnej w ramach programów przedakcesyjnych. Najwięcej zyskały województwa: dolnośląskie (prawie 1, 2 mld euro) i zachodniopomorskie (blisko 700 mln euro). Najmniej środków zainwestowano w województwach: świętokrzyskim (82, 3 mln euro), podlaskim (147,5 mln euro) i łódzkim (147,8 mln euro).
Wśród śląskich miast największą pomoc uzyskał Rybnik - ponad 73 mln euro. Dzięki pomocy unijnej, która w dużej części pokryła koszty inwestycji, w kilku miastach wybudowano oczyszczalnie ścieków, powstał system wodno-kanalizacyjny w Bielsku-Białej, system kanalizacji sanitarnej w Rybniku, system zaopatrzenia w wodę i usuwania ścieków w Częstochowie. Za pieniądze unijne udało się zbudować i zmodernizować kilka dróg i zagospodarować tereny poprzemysłowe.
Najstarszym z funduszy przedakcesyjnych był fundusz Phare, z którego od 1989 roku finansowano inwestycje w samorządach, a także projekty infrastrukturalne, małe i średnie przedsiębiorstwa, rozwój zasobów ludzkich, współpracę przygraniczną. Celem Phare było wspieranie transformacji w Polsce. Od 1997 roku w ramach tzw. nowego podejścia pomoc przyznawana w ramach Phare była przeznaczona na przygotowanie Polski do członkostwa w UE. Od 2000 roku rozpoczęła się realizacja funduszy: Ispa (duże projekty infrastrukturalne, powyżej 5 mln euro) i Sapard (rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich). Z dniem wejścia do UE Polska stała się beneficjentem funduszy strukturalnych oraz Funduszu Spójności.
Obecnie w całym kraju trwają konkursy w ramach ZPORR oraz Sektorowych Programów Operacyjnych. Ich celem jest wsparcie rozwoju zasobów ludzkich, przedsiębiorstw, rolnictwa, rybołówstwa i transportu. Woj. śląskie w latach 2004-2006 otrzyma w ramach ZPORR prawie 280 mln euro. Blisko 618 mln euro wyniesie pomoc z Funduszu Spójności na inwestycje zaplanowane na terenie Śląskiego z dziedziny ochrony środowiska i transportu.
W latach 2004-2006 Polska ma otrzymać z UE prawie 11,5 mld euro w ramach funduszy strukturalnych, inicjatyw wspólnotowych oraz Funduszu Spójności. W ramach tej kwoty województwo śląskie może liczyć na 1,2 - 1,8 mld euro.