Do dziś 26 krajów potwierdziło uczestnictwo w Europejskim Szczycie Gospodarczym w Warszawie, w tym 18 na szczeblu szefów rządów i państw - poinformował Marek Kłoczko, jeden z organizatorów.
W przyszłym tygodniu do Polski przyjadą między innymi prezydenci Niemiec, Łotwy, Czech i Portugalii oraz premierzy Litwy, Finlandii i Chorwacji. Organizatorzy spodziewają się co najmniej tysiąca gości, a licząc z imprezami towarzyszącymi tysiąca pięciuset. Wezmą oni udział w kilkudziesięciu sesjach plenarnych, warsztatach, wykładach, panelach, będą mieli także możliwość udziału w spotkaniach politycznych i wydarzeniach kulturalnych, takich jak koncert w Teatrze Wielkim "Muzyka Źródeł".
Marek Kłoczko poinformował, że będzie on bezpośrednio transmitowany przez telewizję publiczną. Podczas Szczytu mają zostać przedstawione najistotniejsze doświadczenia związane z procesem integracji europejskiej oraz poglądy na temat jej przyszłego kształtu. Dla uczestników Forum zorganizowane będzie także przyjęcie ogrodowe w Łazienkach.
Dla gości towarzyszących przygotowano programy fakultatywne - na przykład zwiedzanie okolic Warszawy, albo wycieczka do Krakowa. Polscy organizatorzy Szczytu uważają, że impreza ta odegra bardzo silną rolę promocyjną Polski i Warszawy, będzie mogła wpłynąć także na zmianę wizerunku naszego kraju za granicą.
W czasie trwania Szczytu do Warszawy może przyjechać blisko pięć tysięcy antyglobalistów, którzy oprócz happeningów zapowiadają 29 kwietnia antyszczytową manifestację. Równolegle z Europejskim Szczytem Gospodarczym zorganizują oni alternatywne forum ekonomiczne.