Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rzeźnicy i wędliniarze przeciwni zapisom ustawy o handlu detalicznym

11 lutego 2016
Rzeźnicy i wędliniarze przeciwni zapisom ustawy o handlu detalicznym
PAP / Marcin Bielecki

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP jest przeciwne proponowanym zapisom o podatku od handlu - poinformował PAP prezes tej organizacji Janusz Rodziewicz. Jego zdaniem podatek ten może być powodem bankructw wielu firm mięsnych prowadzących własne sklepy.

Członkowie Stowarzyszenia wystosowali w ubiegły piątek list otwarty adresowany m.in. do prezesa Rady Ministrów, szefów instytucji rządowych, marszałków Sejmu i Senatu, a także redakcji ogólnopolskich mediów (radia, telewizji i prasy).

"Do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy informacji na temat ewentualnych zmian w projekcie ustawy o handlu detalicznym, która w pierwszej wersji (z końca stycznia 2016 r.) skierowana była do zagranicznych sieci wielkopowierzchniowych, a w wersji z 2 lutego br. objęła już cały handel detaliczny, uderzając we wszystkich polskich jego uczestników" - mówił Rodziewicz.

Projektowana ustawa o podatku od marketów zakłada, że przychód osiągnięty w powszechne dni tygodnia opodatkowany będzie stawką 0,7 proc. do wartości 0,3 miliarda złotych i stawką 1,3 procent dla przychodu przekraczającego 0,3 miliarda złotych. Natomiast przychody osiągnięte w soboty i niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy mają być opodatkowane stawką odpowiednio 1,3 oraz 1,9 procent.

Zdaniem prezesa SRW RP, podatek będzie dotkliwy dla wielu małych sklepów mięsnych, które znaczną część towaru sprzedają właśnie w sobotę. Są to zwykle sklepy należące do zakładów mięsnych, a prowadzone głównie po to, by mieć możliwość sprzedaży własnego mięsa i wędlin. Są one więc przeciwwagą dla supermarketów, a teraz okazuje się, że będą musiały płacić podatek na równi z sieciami handlowymi - zaznaczył Rodziewicz. Dodał, że sklepy te cieszą się powodzeniem wśród klientów ze względu na niskie marże.

Prezes podkreślił, że zakłady mięsne należące do Stowarzyszenia, to polskie firmy rodzinne produkujące z krajowego surowca. Wędliny dostarczane zaś do handlu są wytwarzane według własnych, sprawdzonych receptur.

Chodzi w sumie o podatek od kilku tysięcy drobnych sklepów. Według Rodziewicza, 10 zakładów ma 150-200 sklepów, 30 firm - 50-150 sklepów, a 100 kolejnych zakładów - 5-50 placówek sprzedaży. M.in. taką sieć sklepów pod nazwą "Wierzejki" ma rodzinna firma o tej samej nazwie.

Zdaniem Rodziewicza problem polega na tym, że każdy ze sklepów ma na tyle małe obroty, że samodzielnie nie musiałby płacić podatku, bo kwota wolna od podatku (1,5 mln zł miesięcznie) jest duża, natomiast jeżeli przychody będą liczone od całej sieci, nawet małej - to podatek może doprowadzić ją do bankructwa.

Prezes SRW przypomniał, że polscy handlowcy wyznaczyli datę protestu przed gmachem Sejmu RP na 11 lutego br. „Mamy nadzieję, że także członkowie Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP, zainteresowani zmianą treści tej ustawy, a także wszyscy ci, którzy posiadają firmowe sklepy i sieci sklepów mięsno-wędliniarskich, przyłączą się do tej formy dyskusji z ustawodawcą" - powiedział.

(PAP)


POWIĄZANE

Traktor blokujący ruch drogowy w Brukseli/ Fot. Bogdan Hoyaux [© European Union ...

Zgodnie z wynikami trzech kwartałów 2024 r. rumuński port Konstanca zmniejszył o...

Przystąpienie Ukrainy do Unii Europejskiej wzmocni europejski rynek rolny. O tym...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę