Adama_artemisgoltix_15.02-30.03
Adama_poleposition_15.03_30.04

8,6 mld euro dla rolników

16 marca 2015
15 marca weszła w życie  ustawa o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Na realizację programu, ukierunkowanego głównie na rozwój konkurencyjności i dochodowości w rolnictwie, Polska może wydać 8,598 mld euro z UE.
Środki krajowe wyniosą ok. 4,915 mld euro.
Ustawa uwzględnia nowe podstawy i zasady realizacji polityki rozwoju obszarów wiejskich, wynikające z nowego podejścia do wspólnej polityki rolnej  i określone w przepisach unijnych. W ustawie określono podmioty zaangażowane w realizację PROW 2014-2020 oraz ich zadania, jak również podstawowe zasady przyznawania, wypłaty i zwrotu pomocy oraz pomocy technicznej. Nowe przepisy regulują także zasady doradzania podmiotom ubiegającym się o przyznanie pomocy oraz adresatom programu.
Zgodnie z ustawą, PROW 2014-2020 przewiduje takie działania jak np. wsparcie: transferu wiedzy do rolnictwa i działalności informacyjnej, usług doradczych z zakresu zarządzania gospodarstwem rolnym oraz udziału w systemach jakości produktów rolnych. Program zakłada też m.in. wspieranie inwestycji w gospodarstwach rolnych i przetwórstwie rolnym, przywracania potencjału produkcji rolnej zniszczonej przez klęski żywiołowe, a także tworzenia grup producentów i organizacji producentów. W PROW 2014-2020 zapisano także np. pomoc na rozpoczęcie działalności gospodarczej przez młodych rolników oraz na otwarcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich.
W ramach programu wsparcie uzyskają również inwestycje związane z tworzeniem, ulepszaniem lub rozbudową małej infrastruktury, w tym inwestycje w energię odnawialną i oszczędzanie energii. PROW 2014-2020 przewiduje także płatności z tytułu zobowiązań rolno-środowiskowo-klimatycznych oraz dopłaty na rolnictwo ekologiczne. Wspierane ma być również tworzenie i funkcjonowanie grup zrzeszających m.in. rolników, przedsiębiorców i jednostki naukowe, które będą wspólnie wprowadzać innowacyjne rozwiązania w sektorach: rolnym, spożywczym i leśnym. Ponadto program zakłada pomoc dla inwestycji w rozwój obszarów leśnych i poprawę żywotności lasów.


POWIĄZANE

W odpowiedzi na wystąpienie Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych z 17 lutego 202...

Trwają prace legislacyjne nad zmianą przepisów dotyczących biegu postępowań prow...

Od 30 listopada 2020 r. do 28 stycznia 2021 r. w ramach poddziałania „Wsparcie i...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę