Złoty we wtorek osłabił się zarówno w stosunku do euro jak i dolara, do 0,95 procent odchylenia od parytetu po jego mocnej stronie, wobec 1,4 procent w poniedziałek na zamknięciu.
Na rynku międzybankowym około 14.20 za dolara płacono 3,896 zł, o 2,8 gr więcej niż w poniedziałek wieczorem, zaś za euro 4,529 zł, o 0,9 gr więcej. Złoty trochę się osłabił. To wynik zamykania krótkich pozycji – powiedział Mateusz Bieniek, dealer BPH PBK.
Dodał, że we wtorek do końca dnia kurs złotego powinien oscylować w okolicach 1 proc. odchylenia od parytetu po jego mocnej stronie.
Na rynku obligacji jest dosyć spokojnie, inwestorzy czekają na wynik środowego przetargu na pięciolatki. Na rynku obligacji jest dosyć spokojnie. Jakieś ruchy inwestorów mogą spowodować dzisiejsze dane GUS na temat inflacji, jednak rynek czeka na jutrzejszy przetarg pięcioletnich obligacji – powiedziała PAP Agnieszka Decewicz, analityczka Pekao SA.
Ekonomiści w ankiecie PAP prognozowali, że inflacja powoli zacznie piąć się w górę od poziomu około 0,9 proc. we wrześniu i październiku do 1,35 proc. na koniec tego roku.
Ministerstwo Finansów po danych o cenach żywności w drugiej połowie września podtrzymało prognozę wzrostu inflacji we wrześniu liczonej rok do roku do 0,9-1,0 proc. Rentowność obligacji dwuletnich OK0805 i dziesięcioletnich DS1013 wzrosła o 1 pkt. bazowy odpowiednio do 5,23 proc. i 6,14 proc. Dochodowość papierów pięcioletnich PS0608 wzrosła o 2 pkt. bazowe do 5,73 proc.