Nowe renty strukturalne ze środków Unii Europejskiej będą wypłacane wyłącznie przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Natomiast z KRUS rolnicy muszą dostarczyć dokumenty potwierdzające opłacenie składek.
Od 1 sierpnia br., zgodnie z ustawą z dnia 28 listopada 2003 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej (Dz.U. nr 229, poz. 2273 z późn. zm.), rolnicy mają prawo ubiegać się o renty strukturalne w czterech piątych finansowanych ze środków UE. Szczegółowe warunki i tryb udzielania oraz wypłacania tych świadczeń określa rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 kwietnia 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania pomocy finansowej na uzyskiwanie rent strukturalnych objętej planem rozwoju obszarów wiejskich (Dz.U. nr 114, poz. 1191).
Zgodnie z nim, renty strukturalne będą przyznawane według kolejności otrzymania wniosków przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która jest płatnikiem wszystkich środków pomocowych pochodzących z UE. Decyzje administracyjne w sprawach przyznania, zawieszania i zmniejszania rent strukturalnych będą wydawać wyłącznie kierownicy powiatowych biur ARiMR.
Postępowanie w sprawie przyznania renty strukturalnej rozpocznie się dopiero na pisemny wniosek złożony przez rolnika ubiegającego się o nią. Musi być on sporządzony na specjalnym formularzu. Rolnik ma obowiązek złożyć go osobiście do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy biura powiatowego ARiMR. Do wniosku muszą być dołączone dokumenty potwierdzające:
• łączną powierzchnię i stan prawny posiadanego gospodarstwa rolnego,
•
okres prowadzenia działalności rolniczej w ostatnich 10 latach przed złożeniem
wniosku,
• podleganie ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu oraz nieposiadanie
zadłużenia w opłacaniu składek na ubezpieczenie społeczne rolników w KRUS,
•
kwalifikacje zawodowe przejmującego gospodarstwo rolne.
Kierownik biura powiatowego agencji ma 40 dni na weryfikację wniosku o przyznanie renty strukturalnej. Jeśli dana osoba nie spełni warunków, otrzyma decyzję administracyjną o odmowie przyznania takiej renty, a w przypadku spełnienia warunków – postanowienie. Powinno ono zawierać pouczenie o warunkach dotyczących formy, sposobu i terminu przekazania gospodarstwa rolnego oraz zaprzestania prowadzenia działalności rolniczej. Od daty jego otrzymania rolnik ma 6 miesięcy na przekazanie gospodarstwa oraz zaprzestanie prowadzenia działalności. Dowodem potwierdzającym przekazanie gospodarstwa rolnego jest akt notarialny.