Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

W rolnictwie można pracować bezpieczniej

14 lutego 2003
 

Regulamin

konkursu "W rolnictwie można pracować bezpieczniej"
na publikacje poświęcone bezpieczeństwu pracy w rolnictwie

Cel konkursu
Konkurs ma na celu upowszechnienie wśród rolników indywidualnych znajomości zagrożeń i zasad bezpiecznej pracy, zawartych m.in. w "Zasadach ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym", ustanowionych przez Prezesa Kasy oraz w wykazie "Prac szczególnie niebezpiecznych, których nie należy zlecać dzieciom do lat 15 w gospodarstwie rolnym", a także oddziaływanie na warunki bezpieczeństwa pracy rolników.
Przesłaniem publikacji konkursowych winno więc być informowanie o przyczynach wypadków i chorób zawodowych, o skutkach braku przezorności i stosowania niebezpiecznych metod pracy, braku dbałości o zabezpieczenia przed wypadkami, a na tym tle – - o zasadach bezpiecznej pracy oraz zabezpieczeniu dzieci przed wypadkami (kategoria I – publikacje popularyzatorskie).
Tematem publikacji mogą być także problemy ochrony pracy rolników i członków ich rodzin oraz związane z nimi zagadnienia prawne i ekonomiczne, bezpieczeństwa maszyn i innych technicznych środków produkcji, zaopatrzenia w środku ochrony  pracy itd. (kategoria II – publikacje problemowe).

Organizatorzy konkursu

Organizator konkursu są:
1. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - Centrala,
    Biuro Prewencji i Rehabilitacji oraz Rzecznik prasowy KRUS.
2. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz Polskiego Radia S.A.
   
Redakcja Rolna Programu I – w części dotyczącej audycji radiowych
 

Zadaniem KRUS jest zabezpieczenie środków finansowych przeznaczonych na nagrody konkursowe, upowszechnienie założeń  konkursu oraz komisyjna ocena nadesłanych prac konkursowych.
Zdaniem Redakcji Rolnej PR. I Polskiego Radia S.A. jest upowszechnienie i poprowadzenie konkursu na antenie rozgłośni Polskiego Radia oraz udział w Jury konkursu, w celu ustalenia podziału nagród w grupie publikacji radiowych.

§ 3

Zasada konkursu

1. W konkursie mogą wziąć udział dziennikarze czasopismem ogólnokrajowych i regionalnych, rozgłośni radiowych i ośrodków telewizyjnych, a także inne osoby publikujące w środkach masowej informacji, nie mogą natomiast brać udziału członkowie Jury oraz pracownicy Centrali KRUS
2. Warunkiem udziału w konkursie jest opublikowanie od chwili jego ogłoszenia do jego zakończenia z dniem 15 listopada 2003 roku i przesłanie pod adresem organizatora w terminie do końca listopada artykułu lub audycji spełniających następujące wymogi:
    1/ treść publikacji winna wynikać z celów i tematu konkursu,
    2/ publikacja winna być poprawna merytorycznie, przygotowana ze znajomością problemu oraz przekonywującą (sugestywna),
3. Prace konkursowe opatrzone tytułem i nazwiskiem autora w postaci:
    - wycinków z gazet / periodyków z podaniem daty publikacji,
    - kasety video z audycjami telewizyjnymi z informacją, kiedy i gdzie zostały wyemitowane, po ich opublikowaniu należy przesłać do Centrali Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Biuro Prewencji i Rehabilitacji) na adres : 00-608 Warszawa Al. Niepodległości 190.
Audycje na taśmach, z informacją o dacie emisji, należy przesyłać dołączyć dane niezbędne do wypłaty (przesłania) nagrody (dane osobowe i adres, NIP, PESEL, nr konta).

4. Prace mogą zgłaszać bezpośrednio ich autorzy oraz redakcje lub oddziały regionalne KRUS – po uzyskaniu zgody autorów.
5. Oceny prac dokonuje Jury konkursu (powołane przez Prezesa Kasy), które może wziąć pod uwagę także publikacje nie zgłoszone na konkurs.

Formy publikacji

Organizatorzy pozostawiają do wyłącznego uznania autorów dobór form warsztatowych przy opracowaniu prac konkursowych. Równorzędną wagę mają zatem artykuły lub audycje o charakterze popularyzatorskim, jak i reportaże z wypadków w gospodarstwach  rolników indywidualnych, o charakterze popularyzatorskim, jak i reportaże z wypadków w gospodarstwach rolników indywidualnych, o leczeniu ich skutków, wywiady z ofiarami tragicznych zdarzeń lub chorób zawodowych, rozmowy z ludźmi nauki, specjalistami techniki rolniczej, konstruktorami i producentami środków produkcji oraz ochron osobistych, pracownikami KRUS, RIP i innych instytucji, zajmujących się ochroną pracy w rolnictwie, a także publikacje problemowe – informacyjne i dyskusyjne.
W kategorii publikacji popularyzatorskich najwyżej ocenione będą publikacje sugestywne, oddziaływujące na postawy osób pracujących w gospodarstwie, jednocześnie dostarczające informacji o przyczynach wypadków chorób zawodowych oraz o sposobach zapobiegania im.
W kategorii publikacji problemowych najwyżej oceniana będzie ich konkretność i trafność oraz przydatności informacji wniosków wynikających z publikacji dla poprawy bezpieczeństwa pracy rolników indywidualnych.

§ 5

Nagrody

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przyzna następujące nagrody:
1. Za najlepsze publikacje popularyzatorskie – za najlepszy artykuł, najlepszą audycję radiową, najlepszą audycję telewizyjną – po dwie nagrody w każdej grupie środków przekazu (łącznie 6 nagród):

  • I nagrodę w wysokości 1.700 zł

  • II nagrodę w wysokości 1.300 zł

2. Za najlepsze publikacje problemowe – bez względu na rodzaj środka przekazu ( 2 nagrody):

  • I nagrodę w wysokości 1.700 zł

  • II nagrodę w wysokości 1.300 zł

3. Za najlepszy cykl minimum 3. publikacje – po trzy nagrody w grupie artykułów prasowych, audycji radiowych oraz audycji telewizyjnych (łącznie 9 nagród):

  • I nagrodę w wysokości 3.500 zł

  • II nagrodę w wysokości 3.000 zł

  • III nagrodę w wysokości 2.500 zł

4. Nagrody wypłacone zostaną po rozstrzygnięciu konkursu, do dnia 30 grudnia 2003 roku.

5. Jury ma prawo dokonać innego podziału nagród, w zależności od jakości, ilości i rodzaju nadesłanych prac konkursowych, a także przyznać nagrody autorom publikacji nie zgłoszonych na konkurs.


POWIĄZANE

Rolnictwo 4.0 – nie ma konieczności dwukierunkowej wymiany danych w robotach! Za...

Rada Europy uzgadnia pakiet "VAT w erze cyfrowej" Rada osiągnęła dziś porozumien...

Fundusz odbudowy i zwiększania odporności Rada Europy zatwierdza zmienione plany...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę