Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

VAT na auta bez zmian?

1 kwietnia 2005
Wbrew apelom organizacji rynku motoryzacyjnego, nie będzie zmian w sposobie odliczeń podatku VAT przy zakupie samochodów osobowych używanych do prowadzenia działalności gospodarczej.

W czwartek senatorowie zajmowali się nowelizacją ustawy o podatku VAT, nie zgłosili jednak wielu uwag ani poprawek. W trakcie debaty Ministerstwo Finansów oświadczyło, że popiera większość rozwiązań przyjętych wcześniej przez Sejm.

Zgodnie z uchwaloną 11 marca nowelizacją ustawy o VAT, przy zakupie samochodów osobowych wykorzystywanych do działalności gospodarczej limit odliczenia ma wynosić 60 proc. podatku z faktury, ale nie więcej niż 6 tys. zł. Nowe przepisy zastąpiły tzw. wzór Lisaka, który określał, kiedy auto może korzystać z preferencji w VAT, i który uznano za zbyt skomplikowany.

Niedawno przeciw tym rozwiązaniom protestował Związek Motoryzacyjny SOIS, ponieważ - jak powiedział dyrektor związku Jakub Faryś - "w kolejnych nowelizacjach stopniowo zmniejsza się liczba pojazdów, od których można odliczyć VAT".

Podobne stanowisko wyrażają Związek Przedsiębiorstw Leasingowych oraz Polska Izba Motoryzacji, które obawiają się dalszego spadku sprzedaży nowych aut w związku z niekorzystnymi rozwiązaniami podatkowymi. Przedsiębiorcy mieli nadzieję, że Senat zmieni uchwalone przez Sejm przepisy w tej sprawie.

Przepisy ustawy są korzystne, ponieważ powiększają kwotę odliczeń w stosunku do poprzedniej ustawy (w poprzedniej ustawie limit odliczeń wynosił 50 proc. podatku z faktury, ale nie więcej niż 5 tys. zł - PAP) oraz stwarzają jasne reguły gry. Wprowadzają jasne definicje samochodów, od których można dokonać odliczeń – powiedziała w Senacie dyrektor departamentu w resorcie finansów Hanna Majszczyk.

Wcześniej Senacka Komisja Gospodarki i Finansów zaproponowała, aby przepisy dotyczące zmian odliczeń podatku VAT na samochody osobowe używane do prowadzenia działalności gospodarczej weszły w życie 1 września br. Ma to dać przedsiębiorcom czas na dostosowanie się do zmian. Pozostałe przepisy nowelizacji wejdą w życie 1 czerwca br. Komisja doprecyzowała też definicję samochodu dostawczego. Zmiany zaakceptowało Ministerstwo Finansów.

Głosowanie nad poprawkami do ustawy odbędzie się w piątek.

POWIĄZANE

Rolnictwo 4.0 – nie ma konieczności dwukierunkowej wymiany danych w robotach! Za...

Rada Europy uzgadnia pakiet "VAT w erze cyfrowej" Rada osiągnęła dziś porozumien...

Fundusz odbudowy i zwiększania odporności Rada Europy zatwierdza zmienione plany...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę