MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Sprawdź numer konta

5 maja 2003

Już ponad 20 procent oddziałów banków wprowadziło nowe numery rachunków bankowych, pozostałe muszą to zrobić do końca roku. To oznacza, że każdy posiadacz konta dostanie nowy 26-cyfrowy numer i musi w wyznaczonym przez bank terminie powiadomić o zmianie pracodawcę, urzędy i współpracujące z nim instytucje. W przeciwnym razie na jego rachunek nie wpłyną żadne płatności. 

Stare numery rachunków mogą funkcjonować do czerwca przyszłego roku, choć poszczególne oddziały mogą wcześniej wycofać się z ich stosowania – każdy bank może to zrobić w innym terminie. I to jest ważna informacja dla klientów, bo to na nich spoczywa obowiązek powiadomienia pracodawcy, urzędów, instytucji, które wpłacają pieniądze na jego konto, oraz wszystkich wierzycieli, którzy przygotowują dokumenty płatnicze.

Jeśli ktoś zapomni – czeka go przykra niespodzianka. Może nie otrzymać pensji, czy emerytury albo nie zrealizować płatności. O zmianach muszą pamiętać także podatnicy rozliczający się z fiskusem, ponieważ nowe numery rachunków w kilkunastu oddziałach wprowadził Narodowy Bank Polski, który obsługuje konta urzędów skarbowych.

W całym sektorze bankowym numer rachunku bankowego (NRB) wprowadziło 841 oddziałów banków, 813 stosuje podwójne numery, a 28 już teraz przetwarza tylko nowe prawidłowe numery, automatycznie odrzucając zlecenia z błędami. Nowe numery otrzymali wszyscy klienci banków: BOŚ, BWE, Gospodarczego Banku Wielkopolskiego, LG Petro Banku, BZ WBK i ING Banku Śląskiego.

Pozostałe, w tym więksi detaliści, są w trakcie wprowadzania numerów w nowym standardzie. W BPH PBK – wprowadziło je 96 oddziałów na 327, a Pekao SA nadało nowe numery w 13 oddziałach spośród 303 placówek. PKO BP jeszcze nie zaczął wprowadzać nowych numerów, na razie trwa jego pilotażowy program i jedynym oddziałem, który stosuje NRB, jest oddział Inteligo.

Narodowy Bank Polski wprowadził nowe standardy w 18 na 50 swoich oddziałów. Kredyt Bank rozpoczął nadawanie NRB od 17 marca br. Wszystkie banki stosują pasywna formę NRB, co oznacza, że mają obowiązek rejestracji i kontroli dokumentów płatniczych NRB używanych w innych bankach.

Według zaleceń Związku Banków Polskich okres przejściowy, w którym stosuje się podwójną numerację, nie powinien być krótszy niż pół roku, tak aby klienci banków mieli czas na powiadomienie odbiorców i płatników, którzy dokonują przelewów na konta, a wierzyciele mogli przygotować nowe dokumenty (szczególnie potrzebne w przypadku masowych płatności, np. do przygotowania i rozesłania nowych rachunków, blankietów na wpłaty kredytów ratalnych itp.).


POWIĄZANE

Rolnictwo 4.0 – nie ma konieczności dwukierunkowej wymiany danych w robotach! Za...

Rada Europy uzgadnia pakiet "VAT w erze cyfrowej" Rada osiągnęła dziś porozumien...

Fundusz odbudowy i zwiększania odporności Rada Europy zatwierdza zmienione plany...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę