Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Sejm chce ostrzejszych kar

28 lipca 2005
Co najmniej 25 lat za zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem, połączone ze zgwałceniem lub użyciem broni oraz możliwość orzekania przez sądy zakazu opuszczania przez skazanego określonego miejsca pobytu bez zgody sądu - to niektóre rozwiązania, które znajdą się w nowelizacji Kodeksów: karnego, postępowania karnego i karnego wykonawczego. Sejm rozpatrywał w środę poprawki Senatu.

Sejm odrzucił zaproponowaną przez Senat poprawkę, by za zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem, połączone ze zgwałceniem lub użyciem broni, groziła - jak dotychczas - kara od 12 lat więzienia a nie - jak przyjął Sejm nowelizując Kodeks karny - 25 lat.

Posłowie opowiedzieli się za pozostawieniem przepisu wprowadzającego do Kodeksu karnego nowy środek w postaci możliwości orzekania przez sądy zakazu opuszczania przez skazanego określonego miejsca pobytu bez zgody sądu. Senat uznał je za przedwczesne (m.in. podnoszono, że nie istnieją możliwości finansowe zrealizowania skutecznego systemu nadzorowania miejsca przebywania skazanych) i chciał jego wykreślenia.

Sejm odrzucił poprawkę doprecyzowującą, że decyzję o warunkowym zwolnieniu pedofila z odbywania kary więzienia sąd penitencjarny wydawałby dopiero po zasięgnięciu opinii psychiatry, psychologa lub seksuologa (pozostał zapis o biegłych, bez wskazania specjalności).

Posłowie chcą, by skazanie na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania (za przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, jeżeli pokrzywdzony miał mniej niż 15 lat) nie ulegało zatarciu. (Z chwilą zatarcia wpis o skazaniu usuwa się z rejestru skazanych - PAP). Senatorowie chcieli wykreślenia tego zapisu, uznając go za zbyt restrykcyjny.

Posłowie poprali senacką poprawkę, która utrzymuje na obecnym poziomie kary dla osób, które nie poinformowały swego partnera o tym, że są nosicielami HIV. Grozi za to kara więzienia do lat trzech; posłowie w nowelizacji chcieli kary - od 6 miesięcy do 8 lat.

Posłowie opowiedzieli się również za utrzymaniem na obecnym poziomie kar za świadome narażenie na zakażenie innej osoby chorobą weneryczną lub zakaźną. Dotychczas było to zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności lub do roku więzienia; wcześniej w nowelizacji posłowie opowiedzieli się za podniesieniem wymiaru kary od trzech miesięcy do pięciu lat.

Senat argumentował, że zaostrzenie kar w tych dwóch przypadkach (niepoinformowania o nosicielstwie HIV i świadomym zarażeniu chorobą weneryczną lub zakaźną) podnosiłoby sankcję w sposób nieproporcjonalny do czynów porównywalnych - np. za narażenie człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia grozi kara do lat 3.


POWIĄZANE

Rada Europy uzgadnia pakiet "VAT w erze cyfrowej" Rada osiągnęła dziś porozumien...

Fundusz odbudowy i zwiększania odporności Rada Europy zatwierdza zmienione plany...

Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Rosji (Rossielchoznad...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę