Rada Polityki Pieniężnej nie obniżyła po raz kolejny w tym roku stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego. Rada podjęła jednak decyzję o obniżeniu stopy rezerwy obowiązkowej dla banków z 4,5 na 3,5 procent.
Analitycy są zdania, że głównym powodem nieobniżenia stóp procentowych NBP są obawy związane z sytuacją finansów państwa. RPP ostatni raz obniżyła stopy procentowe w czerwcu tego roku.
Zdaniem Marcina Mroza z banku Societe Generale decyzja rady nie jest zaskoczeniem. Jego zdaniem nikt nie oczekiwał obniżki stóp procentowych w sytuacji, gdy rynek walutowy jest bardzo chwiejny i zmienny, a złoty pozostaje słaby. Według Mroza nie budzi również większego zdziwienia obniżka rezerwy obowiązkowej dla banków. Ten ruch jest zgodny ze strategią średniookresową przyjętą w ostatnim czasie –– podkreślił.
Z decyzji o obniżeniu stopy rezerwy obowiązkowej dla banków z 4,5 na 3,5 procent zadowoleni są bankowcy. Dyrektor Związku Banków Polskich, Mariusz Zygierewicz stwierdził, że każde obniżenie obciążeń dla sektora bankowego z racji utrzymywania nieoprocentowanych środków na rachunku w banku centralnym jest korzystne. Dodał jednak, że czeka nas jeszcze długa droga do spełnienia standardów unijnych, gdzie stawka rezerwy obowiązkowej nie przekracza dwóch procent, a środki z niej są oprocentowane i przynoszą dochód bankom komercyjnym.