Rada Polityki Pieniężnej chce ustabilizować inflację na niższym poziomie niż obecne 0,8% i utrzymać poziom 2-3% gwarantujący jak najszybsze wejście do strefy euro.
Chcemy ustabilizować inflację na poziomie wyższym niż w grudniu 2002 roku. Nie ma miejsca na dalsze krótkookresowe koszty związane z obniżaniem inflacji – powiedział na seminarium zorganizowanym przez BPH PBK Jerzy Pruski, członek RPP.
W grudniu 2002 roku inflacja spadła do rekordowo niskiego poziomu 0,8%. Analitycy spodziewają się, że styczeń przyniesie kolejny spadek inflacji. Tymczasem jej wielkość rzędu 2-3% mieści się w celu inflacyjnym i dobrze byłoby, aby w dłuższym horyzoncie czasu nie wykraczała poza ten przedział. RPP wyznaczyła cel inflacyjny na ten rok na poziomie 2-4%.
Rada zapowiedziała opublikowanie w najbliższym czasie dokumentu dotyczącego średniookresowej strategii polityki pieniężnej. Będzie on wizją prowadzenia polityki pieniężnej po 2003 roku, tak aby zapewnić ciągłość w prowadzeniu polityki pieniężnej w wypadku kiedy dojdzie do zmiany całej rady. Nie będzie to obowiązujący dokument, lecz raczej ramy postrzegania przez obecny skład rady najlepszej kombinacji polityki makroekonomicznej i pieniężnej po 2003 roku. Kadencja obecnej Rady Polityki Pieniężnej wygasa w końcu tego roku.