MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Prowizje i opłaty w banku

24 lipca 2002

Związek Banków Polskich chce odrębnych regulacji prawnych dotyczących depozytów terminowych oraz kont osobistych. Miałyby one przyczynić się do wprowadzenia jasnych reguł i przejrzystości prawa, a przede wszystkim zmniejszyć liczbę konfliktów między bankami i ich klientami, które dotyczą pobierania prowizji i opłat.

Od kilku lat, większość banków pobiera od swoich klientów opłaty za prowadzenie kont osobistych. Dodatkowo płacą oni każdorazowo za przelewy, wypłaty gotówki zarówno z bankomatów jak i z kasy, czy też wydanie kart płatniczych. Średnio, za takie usługi trzeba miesięcznie zapłacić od kilku do kilkudziesięciu złotych, w zależności od ilości i wielkości transakcji. Banki uważają, że mają do tego prawo, ale coraz częściej zasadność takiego postępowania jest kwestionowana przez organizacje konsumenckie oraz sądy.

W maju br. ogłoszono orzeczenie Sądu Antymonopolowego dotyczące pobierania od klientów, ponoszących już miesięczną opłatę za prowadzenie rachunku osobistego, osobnych prowizji za wypłacanie gotówki z konta osobistego lub bankomatu. W opinii sądu, pobieranie takiej prowizji jest niedozwolone, gdyż klienci muszą mieć swobodny dostęp do swoich kont. Sprawa dotyczyła BIG Banku Gdańskiego, który pobierał każdorazowo od wypłacanej gotówki 2 złote.

Spraw tych nie reguluje niestety obowiązujące prawo bankowe, bo nie rozróżnia ROR-u od lokaty terminowej. Znowelizowane prawo ma rozgraniczać regulacje dotyczące różnych typów rachunków. Jednak mimo dyskusji na ten temat Związek Banków Polskich nie przedstawił oficjalnie proponowanych zmian.


POWIĄZANE

Rolnictwo 4.0 – nie ma konieczności dwukierunkowej wymiany danych w robotach! Za...

Rada Europy uzgadnia pakiet "VAT w erze cyfrowej" Rada osiągnęła dziś porozumien...

Fundusz odbudowy i zwiększania odporności Rada Europy zatwierdza zmienione plany...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę