Sejmowa podkomisja europejska przyjęła na wtorkowym posiedzeniu projekt ustawy o nadmiernych zapasach produktów rolnych i produktów cukrowych. W obecnym kształcie projekt jest mniej restrykcyjny w stosunku do propozycji rządowej.
Uwzględniono w nim postulaty organizacji producenckich. Projekt zakłada, że jeżeli stan zapasów produktów rolnych 1 maja 2004 roku przekracza wielkości określone w załączniku do ustawy (np. w przypadku mięsa będzie to 100 ton, mleka - 50 ton, zbóż - 1000 ton), posiadacze tych zapasów do 31 lipca 2004 roku muszą złożyć do terenowego oddziału Agencji Rynku Rolnego, informacje dotyczące ich wielkości oraz okoliczności powstania.
W przypadku producentów cukru, zakładów przetwórczych oraz przedsiębiorstw handlujących tym produktem informacja o posiadaniu zapasów musi być złożona w Agencji do 30 czerwca 2004 roku.
Posiadanie nadmiernych zapasów produktów rolnych i cukru podlega opłacie. Za nadmierny zapas produktów rolnych uznaje się taki, który na 1 maja 2004 roku przekracza o co najmniej 10 proc. średni zapas tych produktów.
Jednakże określając ich wysokość uwzględnia się okoliczności powstania nadwyżki, np. czy powstała w wyniku interwencyjnego importu lub jest efektem zwiększenia mocy produkcyjnych na skutek inwestycji.
Wysokość opłaty za posiadanie nadmiernych zapasów stanowi iloczyn tych ilości zapasów i stawki jednostkowej za dany produkt. Decyzję administracyjną w sprawie ustalenia wielkości nadmiernych zapasów wydaje dyrektor terenowego oddziału ARR. Opłata stanowi dochód budżetu państwa.
Wiceminister rolnictwa Jerzy Plewa wyjaśnił, że obecny projekt ustawy jest zbliżony do pierwotnej wersji rządowego projektu. Projekt ten jednak został skrytykowany przez Komisję Europejską, dlatego rząd przedłożył Sejmowi znacznie bardziej restrykcyjną wersję.
Ustawa w najbliższy czwartek będzie omawiana przez Komisję Europejską. Prawdopodobnie jeszcze tego samego dnia odbędzie się późnym wieczorem II czytanie projektu ustawy. Ustawa ma wejść w życie z chwilą wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, czyli 1 maja 2004 r.