aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Fiskus usprawnia kontrole elektroniczne

10 listopada 2015
Od przyszłego roku przedsiębiorstwa będą musiały przekazywać do urzędów skarbowych informacje w postaci jednakowych plików elektronicznych. Nowe przepisy mają usprawnić proces kontroli, ale też ułatwić wymianę danych między firmami.

Dotychczas fiskus przyjmował dane w różnych formatach plików, np. PDF. Od 2016 r. przedsiębiorcy będą przekazywać informacje za pośrednictwem łatwego w obsłudze programu analizy statystycznej. Elektroniczne kontrole mają obejmować księgi rachunkowe, dowody księgowe oraz deklaracje podatkowe. Dzięki nowemu systemowi urzędy skarbowe będą mogły w łatwy sposób sięgać do dowolnych danych i niemal natychmiast je weryfikować.

„Usprawnienie elektronicznych kontroli podatkowych z pewnością ułatwi pracę urzędników. Weryfikacja danych stanie się nieporównywalnie prostsza, szybsza i dokładniejsza. Z pewnością przyczyni się to do zmniejszenia skali oszustw podatkowych, które mają miejsce w kraju” – mówi serwisowi infoWire.pl Bogdan Zatorski, ekspert konsultingu biznesowego w firmie Sage. Co więcej, nowy system ma usprawnić wymianę danych między przedsiębiorcami. Za pomocą opracowanego programu będą oni mogli przesyłać do siebie dowody księgowe, np. faktury sprzedaży.

Wprowadzenie zmian wiąże się z kosztami zarówno po stronie firm, jak i państwa. Przedsiębiorcy będą zmuszeni dostosować swoje oprogramowanie finansowo-księgowe do wymogów stawianych przez administrację podatkową. Z kolei państwo musi zainwestować w przygotowanie systemu odbierania i przetwarzania danych. Szacuje się, że wyda na to prawie 100 mln zł.

Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę