Nadanie niektórych uprawnień bankowych Poczcie Polskiej jest korzystne dla konsumenta, który będzie mógł dokonać transakcji finansowych w najbliższej placówce – powiedział wiceminister infrastruktury, Krzysztof Heller, podczas spotkania w Senacie poświęconego nowelizacji ustawy Prawo Pocztowe.
Polska ma 8,2 tys. placówek na terenie całego kraju. Największy bank w Polsce ma ok. 3 tys. placówek, a banki spółdzielcze – 600 placówek. Zdaniem wiceministra, przyznanie uprawnień bankowych poczcie sprawi, że konsumenci będą mieli lepszy dostęp do tych usług. Obecnie Poczta Polska może m.in. realizować czeki i pobierać opłaty za rachunki. Nowe prawo umożliwi jej m.in. udzielanie kredytów i pożyczek.
Poczta nie stanie się bankiem. Będzie pełnić rolę placówki świadczącej usługi w imieniu i na rzecz banku, nie będzie prowadzić kont ani udzielać kredytów. Będzie mogła przyjąć wniosek kredytowy, ale decyzję kredytową podejmie bank, z którym poczta podpisze umowę. Przyznanie nowych uprawnień finansowych Poczcie Polskiej było uzgodnione z Komisją Nadzoru Bankowego i Ministerstwem Finansów – powiedział Krzysztof Heller.
Ostateczną odpowiedzialność za usługi realizowane przez pocztę poniesie bank. Natomiast poczta będzie musiała zapewnić bezpieczeństwo obrotu finansowego w zakresie świadczenia usług bankowych. Pracownicy poczty będą mieli obowiązek zachowania tajemnicy bankowej. Ustawa zwiększy możliwości finansowe Poczty Polskiej. Obecnie część zysków Poczty Polskiej pochodzi z obsługi działalności bankowej.
Nowelizacja ustawy Prawo pocztowe ma na celu otwarcie rynku pocztowego na konkurencję oraz przygotowanie Poczty Polskiej do funkcjonowania na otwartym rynku. Według nowych regulacji Poczta Polska będzie miała monopol na wysyłanie listów i przesyłek ważących do 350 gramów do 2005 r. Od 2006 r. granica ta zostanie obniżona do 50 gramów, natomiast od 2009 r. nie będzie żadnych ograniczeń.