Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Notariusze przegrali w sądzie

25 października 2005
UOKiK zarzuca, że przepis Kodeksu Etyki Zawodowej Notariusza, na podstawie którego notariusze byli obligowani do pobierania maksymalnej taksy notarialnej, jest sprzeczny z prawem. Wciąż nie widać końca sprawy, która toczy się od 2002 roku.

Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił właśnie apelację złożoną przez Krajową Radę Notarialną, bez jej merytorycznego rozpoznawania. Okazało się bowiem, że w dniu sporządzania apelacji pełnomocnik KRN nie był uprawniony do jej podpisania, gdyż nie posiadał wymaganego pełnomocnictwa. Można by rzec, że sprawa kodeksu etyki notariuszy odbywa właśnie „drugą rundę” po sądowych instancjach.

Przypomnijmy, że w 2002 r. prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że Krajowa Rada Notarialna stosuje praktykę ograniczającą konkurencję. Do Kodeksu Etyki Zawodowej Notariusza wprowadzono bowiem zapis, zgodnie z którym przyciąganie klientów poprzez zaproponowanie niższego wynagrodzenia jest szczególnie rażącym przypadkiem nieuczciwej konkurencji. Prezes UOKiK podnosił wówczas, że de facto obliguje on notariuszy do pobierania taksy maksymalnej, gdyż obawiając się odpowiedzialności dyscyplinarnej (za działania niezgodne z kodeksem) notariusze nie będą proponować klientom niższych opłat. Na Krajową Radę Notarialną nałożona została kara pieniężna w wysokości 36 000 złotych.

Od tej decyzji KRN odwołała się do Sądu Antymonopolowego (obecnie – Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów), który nie dopatrzył się w działaniach notariuszy ograniczania konkurencji. Prezes UOKiK wniósł więc kasację do Sądu Najwyższego.

SN orzekł, że kwestionowany przepis jest sprzeczny z obowiązującym prawem, a umieszczenie go w kodeksie etyki jest nieetyczne. Sąd podnosił, że klienci kancelarii notarialnych mają prawo negocjować opłaty niższe niż maksymalne. Sprawa została przekazana do ponownego rozpoznania Sądowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów (sygn. akt. III SK 28/04).

Tym razem SOKiK, związany wykładnią Sądu Najwyższego, oddalił odwołanie Krajowej Rady Notarialnej (sygn. akt XVII Ama 50/04). Ta z kolei złożyła apelację od tego wyroku, która właśnie została oddalona. KRN może jeszcze złożyć zażalenie na postanowienie sądu II instancji. Orzeczenie sądu apelacyjnego jest nieprawomocne.

Sygn. akt VI Aca 474/05


POWIĄZANE

W polskim prawie cywilnym brak jest definicji siły wyższej. Jednak w doktrynie i...

Ministerstwo Finansów planuje sięgnąć do kieszeni palaczy. WEI (Warsaw Enterpris...

                                                                    Kanadyjska A...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę