Celem kredytu jest wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej znajdujących się na obszarach dotkniętych klęską suszy, gradobicia, nadmiernych opadów atmosferycznych, wymarznięcia, powodzi, huraganu, pożaru lub plagi gryzoni lub osuwisk ziemi.
Uruchomienie kredytów dla poszkodowanych następuje wyłącznie za zgodą Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi wyrażoną na wniosek właściwego wojewody zgłoszony w okresie 2 miesięcy od wystąpienia klęski. Wniosek wojewody zgłaszany jest pod warunkiem oszacowania w ciągu 30 dni a w przypadku klęski powodzi mającej miejsce w 2001 r. w ciągu 45 dni od wystąpienia klęski.
O kredyt mogą ubiegać się podmioty będące właścicielami lub dzierżawiące w okresach wieloletnich gospodarstwa rolne lub działy specjalne produkcji rolnej.
Kredyt może zostać przeznaczony na zakup m.in.:
O kredyt mogą ubiegać się osoby fizyczne posiadające pełną zdolność do czynności prawnych, osoby prawne, jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.
Kwota kredytu nie może przekraczać oszacowanej przez komisję powołaną przez wojewodę wielkości szkód w gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej powstałych w uprawach rolnych, inwentarzu i rzeczowych środkach do produkcji rolnej, nie więcej jednak niż 2 mln zł na przedsięwzięcie realizowane w gospodarstwie rolnym lub 4 mln zł na działy specjalne produkcji rolnej.
Udział środków własnych kredytobiorcy nie jest wymagany.
Agencja może stosować dopłaty do kredytu klęskowego obrotowego przez okres nie dłuższy niż:
Oprocentowanie kredytu jest zmienne. Obecnie oprocentowanie płacone przez kredytobiorcę wynosi 3,00% w skali roku.
Kredyt na wznowienie produkcji po klęsce powodzi mającej miejsce w 2001r. mogą być zaciągane do dnia 30 czerwca 2002r.
Procedura ubiegania się o kredyt: