Cele podlegające kredytowaniu
Przedmiotem kredytowania mogą być inwestycje z zakresu oświaty wiejskiej zlokalizowane na wsi i w miastach do 10 tys. mieszkańców, związane z:
Podmioty uprawnione do ubiegania się o kredyt
Do ubiegania się o kredyt uprawnione są:
Warunki i zasady udzielania kredytów
Tryb udzielania kredytów
Podstawę udzielenia kredytu stanowi pisemny wniosek kredytowy, złożony w Funduszu, który sprawdza m.in. kompletność wniosku, stan przygotowania inwestycji do realizacji, udokumentowanie pokrycia finansowego inwestycji z uwzględnieniem wnioskowanego kredytu, transzowanie kredytu, itp. Do każdego wniosku kredytowego wnioskodawca dołącza stosowne dokumenty określone w regulaminie i wniosku kredytowym. O konieczności złożenia tych dokumentów wnioskodawca będzie informowany przez Fundusz w chwili zgłoszenia chęci korzystania z kredytu oraz w trakcie rozpatrywania wniosku kredytowego przez Fundusz lub bank. Ostateczną decyzję o przyznaniu kredytu podejmuje bank kredytujący po uprzednim, pozytywnym zaopiniowaniu wniosku o kredyt przez Fundusz. Pozytywna ocena merytoryczna wniosku, jak i propozycja udzielenia kredytu dokonana przez Fundusz, nie stanowią dla banku wiążącej decyzji kredytowej. Bank m.in. z uwagi na negatywną ocenę zdolności kredytowej inwestora i związanego z tym stopnia ryzyka kredytowego, stanu przygotowania inwestycji, udziału środków własnych, itp. może odmówić udzielenia kredytu i zawarcia umowy kredytowej, ponieważ bank ponosi całe ryzyko kredytowe wobec Funduszu. Regulamin kredytowania i wzory wniosków kredytowych są dostępne w Funduszu i w bankach kredytujących.
Bankami obsługującymi tę linię kredytową są odpowiednio BIG Bank Gdański S.A. i Bank Gospodarki Żywnościowej S.A. oraz wszystkie oddziały terenowe tych banków.
Źródło: www.efrwp.com.pl