We wtorek, Unia Europejska zgodziła się zakończyć rokowania członkowskie z Polską w zakresie wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych. Zdaniem dyplomatów i ekspertów z krajów "Piętnastki" Unia zaufała nam w sprawie kontroli granic i walki z przestępczością zorganizowaną.
Formalną decyzję (bez dyskusji) podejmie dzisiaj Komitet Stałych przedstawicieli (ambasadorów) "Piętnastki", a oficjalne zakończenie negocjacji z Polską nastąpi na sesji negocjacyjnej na szczeblu głównych negocjatorów 30 lipca w Brukseli. Będzie to dla Polski 26. zamknięty rozdział na 30 negocjowanych.
Polska zobowiązała się, że od 1 stycznia 2004 roku granice wschodnie będą kontrolowane zgodnie z wymogami unijnymi a od 1 lipca 2003 r. (na pół roku wcześniej przed najwcześniejszym możliwym przystąpieniem do Unii) wprowadzi wizy dla Rosjan, Białorusinów i Ukraińców. Rząd przedstawił szczegółowy harmonogram budowy nowych strażnic, zatrudnienia, wyszkolenia i wyposażenia dodatkowych 6 tys. straży granicznej do 2006 r., czyli wzrost stanu osobowego o 50 proc.
Polska od dłuższego czasu podejmowała wysiłki, aby usprawnić działania policji, prokuratury i sądów, zwłaszcza w egzekwowaniu prawa dostosowanego do unijnego, w walce z korupcją, praniem brudnych pieniędzy, defraudacją pieniędzy pochodzących z Unii, handlem żywym towarem, przemytem i produkcją narkotyków.
UE zapowiedziała, że będzie "bardzo ściśle monitorowała" wypełnianie przyjętych przez Polskę zobowiązań.