biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

Hausner przeciw wzrostowi stóp procentowych

13 września 2004

Wicepremier Jerzy Hausner jest przeciwny dalszym podwyżkom stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, jego zdaniem zaostrzenie polityki monetarnej zagraża wzrostowi gospodarczemu i nie jest poparte dostatecznymi argumentami.

Nie widzę w tej chwili żadnego dostatecznego argumentu za dalszym zaostrzaniem polityki monetarnej, ta polityka nie powinna być natychmiast dalej zaostrzana, ta polityka jest już wystarczająco ostra –  powiedział Hausner na Forum Ekonomicznym w Krynicy. Zaostrzanie polityki monetarnej ubezpieczające nas przed ryzykiem inflacyjnym ma niestety to do siebie, że prędzej czy później obróci się przeciw wzrostowi, który z takim trudem uzyskaliśmy –  dodał.

Nie sądzę, żeby ekonomiści, którzy są w Radzie mogli zlekceważyć ten argument. Być może polityka wysokich stóp procentowych którą zapowiada RPP może wywołać u inwestorów przekonanie, że w konsekwencji kredyt będzie droższy, ale po stronie polityki gospodarczej będę się starał tak postępować, żeby RPP nie musiała nadrabiać błędów polityki fiskalnej ostrzejszą polityką monetarną –  zadeklarował Hausner.

Wicepremier uważa, że rząd prowadzi odpowiednią politykę gospodarczą, również zgodną z oczekiwaniami RPP. Teraz mogę powiedzieć, że prowadzimy taką politykę fiskalną, jakiej RPP chciała –  powiedział Hausner.

RPP przedstawi swoją opinię o projekcie budżetu 2005 pod koniec września. Prezes NBP i przedstawiciele Rady w ostatnim czasie opowiadali się za kontynuacją cyklu podwyżek stóp procentowych, który RPP rozpoczęła w połowie tego roku.

W sumie po trzech podwyżkach stopy wzrosły o 1,25 pkt proc., w tym interwencyjna do 6,5 proc. Po ostatniej sierpniowej podwyżce prezes NBP Leszek Balcerowicz mówił, że RPP jest zdeterminowana sprowadzić inflację do celu inflacyjnego 2,5 proc. W piątek minister finansów Mirosław Gronicki powiedział, że prezes NBP zapewnił go, iż bank centralny pomoże w osiągnięciu celu przyszłorocznego budżetu jakim jest średnioroczna 3-procentowa inflacja i że działania RPP będą wspierały realizację budżetu w przyszłym roku.

Dodał, że obecna główna stopa procentowa nie wystarczy do tego, aby osiągnąć w przyszłym roku na koniec 3-proc. inflację. Zdaniem Gronickiego Rada Polityki Pieniężnej jak do tej pory prowadzi rozsądna politykę.

Rada Polityki Pieniężnej stara się utrzymać stabilność pieniądza, my staramy się utrzymać budżet w ryzach. Inflacja jest wysoka, znacząco wyższa niż była na początku roku i reakcja RPP jak do tej pory jest rozsądna –  powiedział w piątek rano Gronicki.

Rząd oczekuje w projekcie przyszłorocznego budżetu spadku inflacji średniorocznej do 3 proc. w 2005 roku z 3,4 proc. w tym roku. Jednocześnie inflacja liczona rok do roku ma wynosić na koniec 2005 roku 2,8 proc. w porównaniu do 4 proc. w tym roku. Jednocześnie projekt budżetu zakłada wzrost stopy referencyjnej NBP do 7,5 proc. na koniec 2005 wobec 7 proc. na koniec tego roku.


POWIĄZANE

Rozpoczyna się sezon letni - to czas, gdy młodzi ludzie podejmują pierwsze zawod...

W Brukseli trwa dyskusja nad zmianami w unijnej dyrektywie tytoniowej. Minimalna...

Danina od wartości byłaby bardziej sprawiedliwa i transparentna Polska jest jedn...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę