Nawet 100 tysięcy euro na rok tyle może wynieść pomoc dla grupy producenckiej. Do rozdysponowania do końca 2013 roku jest na ten cel w Programie Rozwoju Obszarów wiejskich aż 140 milionów euro. Najwięcej organizacji producentów rolnych powstało w Wielkopolsce. W tym roku o pomoc do Agencji Restrukturyzacji wystapiły z tego rejonu 23 grupy.
Mieczysław Kowalczyk, grupa producencka z Wielkopolski: nie ubywa nas wręcz przeciwnie co jakiś czas ktoś tam dopisuje się bo widzi że w grupie coś dobrego zaczyna się dziać . Myślę, że to nie koniecznie chodzi o finanse, chodzi o bycie razem ludzie zrozumieli że w grupie jest trochę raźniej.
Rok temu powstało ponad 100 nowych grup producentów. Jest szansa że ta liczba w tym roku się podwoi.
Bogusław Rzeźnicki, ARiMR: widzimy coraz większe zainteresowanie przystępowaniem rolników do wspólnego zrzeszenia i coraz szybsze tworzenie grup producentów rolnych.
Wsparcie dla grupy przysługuje przez 5 lat i zależy od wysokości przychodów. Przez pierwsze dwa lata jest to 5% obrotu. Potem stopniowo mniej.
Bogusław Rzeźnicki, ARiMR: grupy producentów rolnych które się bezpośrednio tworzą maja pół roku na złożenie wniosku o przyznanie pomocy a więc jest to dosyć długi okres kiedy można przygotować dokumentację.
Wcześniej jednak organizacja musi być zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz w Urzędzie Marszałkowskim.