Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Gospodarczy przyjaciele

12 czerwca 2003

W obecności prezydentów Litwy i Polski - Rolandasa Paksasa i Aleksandra Kwaśniewskiego podpisano wczoraj w Augustowie porozumienie o współpracy 46 gmin przygranicznych. Wśród wspólnych zamierzeń jest budowa gazociągu z Mariampola do Suwałk. Prezydent Kwaśniewski poinformował o przyznaniu dodatkowych 1,2 mln zł na utrzymanie oświaty w gminach Puńsk i Sejny, w których przeważają szkoły z litewskim językiem nauczania.

Podpisanie porozumienia zakończyło dwudniowe III Forum Gospodarcze Polska-Litwa. Odbywało się ono w hotelu "Delfin” na obrzeżach miasta. W trakcie wizyty prezydentów nikt postronny nie mógł przedostać się poza hotelowy szlaban. Obrady zgromadziły około 200 przedsiębiorców i kilkudziesięcioosobową grupę samorządowców z Polski i Litwy. W końcowych wnioskach uczestnicy zwrócili uwagę przede wszystkim na przyspieszenie modernizacji i budowy trasy Via Baltica, zwłaszcza po stronie polskiej. Padła też deklaracja o wspólnej budowie gazociągu z Mariampola na Suwalszczyznę. Władze Polski i Litwy liczą na finansowe wsparcie przedsięwzięcia ze strony UE.

Cieszą się, że Polska i Litwa wspólnie będą budować przyszłość naszego kontynentu  – mówił Aleksander Kwaśniewski. Bylibyśmy szczęśliwi, gdyby wszystko to, co zostało zapisane w dokumentach forum, przemieniło się w fakty. Polsko-litewskie więzi gospodarcze powinny dotrzymywać kroku kontaktom politycznym.

Prezydent Kwaśniewski wyraził uznanie dla rozwoju wymiany handlowej między Polską i Litwą, która w ub.r. wyniosła ponad miliard USD. Smuci jednak wartość polskich inwestycji w kraju naszych przyjaciół. Zajmujemy dopiero 11. miejsce i trzeba to zmienić na lepsze  – stwierdził prezydent Kwaśniewski.

Prezydent Litwy Rolandas Paksas, odwzajemniając się za pochwały A. Kwaśniewskiego dla tempa wzrostu litewskiej gospodarki, pogratulował Polakom wyników referendum.

Cieszę się, że jestem w Polsce w tak ważnym momencie – mówił prezydent Paksas. Głęboko wierzę, że nasza współpraca zacieśni się jeszcze bardziej. Wspólne członkowstwo w Unii Europejskiej będzie stwarzać nowe wyzwania. Musimy znaleźć miejsce w europejskiej wspólnocie i walczyć o swoje interesy. To, co jest dobre dla litewskich przedsiębiorców, powinno być także dobre dla ich polskich kolegów i na odwrót.

Obaj prezydenci przyznali, iż współpraca gospodarcza jest jedną z głównych sił napędowych partnerstwa strategicznego Polski i Litwy. Jednym z dowodów na to ma być udział polskich i litewskich firm w odbudowie Iraku. Przedstawiciele władz litewskich spotkają się w tej sprawie z Markiem Belką.

Na zakończenie forum, zorganizowanego przez Polsko-Litewską Izbę Gospodarczą Rynków Wschodnich w Suwałkach, podpisano umowę o współpracy przygranicznej między 46 samorządami polskimi i litewskimi.

Vaida Gazdzianskiene, przedstawicielka władz miejskich Łoździej: Nasza współpraca z Sejnami i powiatem sejneńskim ma jeden główny cel. Razem zabiegamy i będziemy to czynić nadal o unijne środki na rozwój infrastruktury. Połączenie sił daje większe możliwości uzyskania potrzebnych funduszy. Potrzeb mamy bardzo dużo. Do ważniejszych należy budowa wodociągów i kanalizacji, zakup komputerów dla placówek oświatowych i rozwój turystyki.

Marian Luto, starosta powiatu sejneńskiego: Chcemy skorzystać z litewskich doświadczeń w budowie kotłowni na biomasę. Zależy nam również, aby w powiecie powstawały przydomowe oczyszczalnie ścieków. Realizacja tych i innych projektów jest uzależniona od skutecznych starań o pieniądze, np. z funduszy strukturalnych UE.


POWIĄZANE

W polskim prawie cywilnym brak jest definicji siły wyższej. Jednak w doktrynie i...

Ministerstwo Finansów planuje sięgnąć do kieszeni palaczy. WEI (Warsaw Enterpris...

                                                                    Kanadyjska A...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę