MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Gospodarczy przyjaciele

12 czerwca 2003

W obecności prezydentów Litwy i Polski - Rolandasa Paksasa i Aleksandra Kwaśniewskiego podpisano wczoraj w Augustowie porozumienie o współpracy 46 gmin przygranicznych. Wśród wspólnych zamierzeń jest budowa gazociągu z Mariampola do Suwałk. Prezydent Kwaśniewski poinformował o przyznaniu dodatkowych 1,2 mln zł na utrzymanie oświaty w gminach Puńsk i Sejny, w których przeważają szkoły z litewskim językiem nauczania.

Podpisanie porozumienia zakończyło dwudniowe III Forum Gospodarcze Polska-Litwa. Odbywało się ono w hotelu "Delfin” na obrzeżach miasta. W trakcie wizyty prezydentów nikt postronny nie mógł przedostać się poza hotelowy szlaban. Obrady zgromadziły około 200 przedsiębiorców i kilkudziesięcioosobową grupę samorządowców z Polski i Litwy. W końcowych wnioskach uczestnicy zwrócili uwagę przede wszystkim na przyspieszenie modernizacji i budowy trasy Via Baltica, zwłaszcza po stronie polskiej. Padła też deklaracja o wspólnej budowie gazociągu z Mariampola na Suwalszczyznę. Władze Polski i Litwy liczą na finansowe wsparcie przedsięwzięcia ze strony UE.

Cieszą się, że Polska i Litwa wspólnie będą budować przyszłość naszego kontynentu  – mówił Aleksander Kwaśniewski. Bylibyśmy szczęśliwi, gdyby wszystko to, co zostało zapisane w dokumentach forum, przemieniło się w fakty. Polsko-litewskie więzi gospodarcze powinny dotrzymywać kroku kontaktom politycznym.

Prezydent Kwaśniewski wyraził uznanie dla rozwoju wymiany handlowej między Polską i Litwą, która w ub.r. wyniosła ponad miliard USD. Smuci jednak wartość polskich inwestycji w kraju naszych przyjaciół. Zajmujemy dopiero 11. miejsce i trzeba to zmienić na lepsze  – stwierdził prezydent Kwaśniewski.

Prezydent Litwy Rolandas Paksas, odwzajemniając się za pochwały A. Kwaśniewskiego dla tempa wzrostu litewskiej gospodarki, pogratulował Polakom wyników referendum.

Cieszę się, że jestem w Polsce w tak ważnym momencie – mówił prezydent Paksas. Głęboko wierzę, że nasza współpraca zacieśni się jeszcze bardziej. Wspólne członkowstwo w Unii Europejskiej będzie stwarzać nowe wyzwania. Musimy znaleźć miejsce w europejskiej wspólnocie i walczyć o swoje interesy. To, co jest dobre dla litewskich przedsiębiorców, powinno być także dobre dla ich polskich kolegów i na odwrót.

Obaj prezydenci przyznali, iż współpraca gospodarcza jest jedną z głównych sił napędowych partnerstwa strategicznego Polski i Litwy. Jednym z dowodów na to ma być udział polskich i litewskich firm w odbudowie Iraku. Przedstawiciele władz litewskich spotkają się w tej sprawie z Markiem Belką.

Na zakończenie forum, zorganizowanego przez Polsko-Litewską Izbę Gospodarczą Rynków Wschodnich w Suwałkach, podpisano umowę o współpracy przygranicznej między 46 samorządami polskimi i litewskimi.

Vaida Gazdzianskiene, przedstawicielka władz miejskich Łoździej: Nasza współpraca z Sejnami i powiatem sejneńskim ma jeden główny cel. Razem zabiegamy i będziemy to czynić nadal o unijne środki na rozwój infrastruktury. Połączenie sił daje większe możliwości uzyskania potrzebnych funduszy. Potrzeb mamy bardzo dużo. Do ważniejszych należy budowa wodociągów i kanalizacji, zakup komputerów dla placówek oświatowych i rozwój turystyki.

Marian Luto, starosta powiatu sejneńskiego: Chcemy skorzystać z litewskich doświadczeń w budowie kotłowni na biomasę. Zależy nam również, aby w powiecie powstawały przydomowe oczyszczalnie ścieków. Realizacja tych i innych projektów jest uzależniona od skutecznych starań o pieniądze, np. z funduszy strukturalnych UE.


POWIĄZANE

Rolnictwo 4.0 – nie ma konieczności dwukierunkowej wymiany danych w robotach! Za...

Rada Europy uzgadnia pakiet "VAT w erze cyfrowej" Rada osiągnęła dziś porozumien...

Fundusz odbudowy i zwiększania odporności Rada Europy zatwierdza zmienione plany...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę