Ptak_Waw_CTR_2024
Zielony Ład_podpisy

Akademia Rozszerzeniowa

6 października 2015


Od 28 września do 2 października 2015 r. w Polsce przebywała grupa ekspertów z krajów Bałkanów Zachodnich, w ramach projektu Akademia Rozszerzeniowa.


Akademia jest wspólnym projektem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Celem projektu jest zaprezentowanie bałkańskim partnerom pozytywnych zmian, jakie zaszły w Polsce w związku z procesem integracji z Unią Europejską.

Z uczestnikami spotkała się radca generalny w MRiRW Zofia Krzyżanowska. Podczasinauguracji Akademii w Lublinie oraz podczas seminarium eksperckiego w Warszawie omówiła najważniejsze elementy przygotowań akcesyjnych, ich efekty. Zofia Krzyżanowska podkreśliła, że dla polskiego sektora rolnego bilans przemian jest zdecydowanie dodatni. Zadeklarowała również gotowość polskich ekspertów do dzielenia się doświadczeniami z okresu przedakcesyjnego z partnerami z krajów bałkańskich. Zachęcała uczestników projektu do dokładnego zapoznania się z polskimi doświadczeniami.

Program Akademii objął seminaria eksperckie nt. wykorzystania funduszy UE i polityki rozszerzenia, które prowadzili eksperci MRiRW, MSZ, MIiR i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie, a także zwiedzanie obiektów będących przykładami wykorzystania unijnych funduszy na modernizację, m.in.: OSM „Krasnystaw”, Zakładów Mięsnych „Dobrosławów”, obiektów turystycznych w Kazimierzu Dolnym. W ramach projektu zostało również zorganizowane seminarium dla polskich przedsiębiorców, zainteresowanych współpracą z krajami bałkańskimi.

Akademia jest doskonałą okazją dla ekspertów z krajów bałkańskich do zapoznania się z kwestiami dotyczącymi procesu dostosowań przedakcesyjnych, stwarzając możliwość zarówno kontaktu z ekspertami, jak i zwiedzenia obiektów będących przykładami wykorzystania funduszy UE. Jednocześnie Akademia stanowi forum promocji polskiego doświadczenia w tematyce integracyjnej oraz polskich przedsiębiorstw i produktów, w tym również regionalnych, będących przykładami umiejętności połączenia nowoczesności z tradycją – wykorzystania funduszy UE i dostosowania do restrykcyjnych wymogów jednolitego rynku, przy zachowaniu historycznych i kulturowych tradycji i walorów regionów.

Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę