Ptak_Waw_CTR_2024

Ceny w Polsce rosną wolniej

16 listopada 2005

Żywność w październiku podrożała mniej niż oczekiwano, a ceny benzyny po obniżce akcyzy poszły nieco w dół. To głównie spowodowało, że inflacja była o 0,2 pkt mniejsza niż we wrześniu i wyniosła 1,6 proc.

W stosunku do września ceny wzrosły średnio o 0,4 punktu, przy czym za benzynę płaciliśmy przeciętnie o 0,5 proc. mniej. Żywność przez miesiąc podrożała o 0,8 proc., a o 1,2 proc. w górę poszły ceny nośników energii. Natomiast w porównaniu z październikiem 2004 roku najbardziej (o prawie 13 proc.) podrożała benzyna, znacząco wyższe (o 3,3 proc.) były też ceny nośników energii. Jest to przedewszystkim skutek podwyżek cen gazu ciekłego (aż o 8,3 proc.) i ziemnego (o 3,3 proc.). Opłaty za usługi zdrowotne zwiększyły się przez rok o 2,6 proc. Ale za żywność płaciliśmy tylko o 1,1 proc. więcej niż w październiku 2004 r., a odzież i obuwie były o prawie 6 proc. tańsze.

Jaka może być inflacja w następnych miesiącach?

- Teraz o jej poziomie decydować będzie sytuacja na rynku żywności, bo nawet paliwa nie mają już na to większego wpływu. Sądzę, że pod koniec grudnia ceny będą o około 1,5 proc. wyższe niż rok wcześniej. W pierwszym kwartale 2006 r. inflacja nieco wzrośnie, ale będzie to głównie tzw. efekt statystyczny, bo w gospodarce nie ma nawet śladu presji popytowej - uważa Janusz Jankowiak, główny ekonomista Grupy BRE Banku.

Również Jacek Krzyślak z Ministerstwa Finansów przewiduje spadek inflacji do 1,5 proc., i to już w listopadzie. Jednak zdaniem Jacka Wiśniewskiego, głównego ekonomisty Raiffeisen Bank Polska, istotny może okazać się październikowy wzrost cen nośników energii wynikający z przeniesienia na nasz rynek tendencji światowych. Dlatego sądzi, że w grudniu inflacja może być nieco wyższa niż obecnie - około 1,7 proc.

Nawet wówczas byłaby bardzo bliska celuinflacyjnego banku centralnego (1,5 proc. plus/minus jeden punkt procentowy). Analitycy sądzą na ogół, że choć nadal jest możliwość obniżki stóp procentowych, to Rada Polityki Pieniężnej raczej się na nią szybko nie zdecyduje, głównie z uwagi na brak pewności co do polityki gospodarczej nowego rządu. Zapewne poczeka też na informacje o tempie wzrostu gospodarczego w trzecim kwartale, które GUS poda na początku grudnia. Gdyby było ono wyraźnie większe niż w drugim kwartale (2,8 proc.), dla RPP stanowiłoby to argument przeciwko dalszym obniżkom stóp procentowych.


POWIĄZANE

Copa Cogeca, CEJA, EFFAT i GEOPA jako największe organizacje rolnicze, związki z...

Związek Zawodowy Rolnictwa "Korona" zwrócił się do przewodniczącego sejmowej kom...

W grudniu 2024 r, mają wejść w życie regulacje europejskie dotyczące wylesiania ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę