Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

600 mld dol. – tyle firmy straciły na cyberatakach

26 października 2015
Z roku na rok drastycznie wzrasta cyberprzestępczość, a wraz z nią – straty ponoszone przez firmy. To sprawia, że przeznaczają one coraz większe środki finansowe na bezpieczeństwo. W tej chwili ich wartość potrafi sięgać nawet 30% całości wydatków na IT.

Dynamika rynku bezpieczeństwa IT jest bardzo duża. W 2014 r. odnotował on 7-procentowy wzrost, czyli dwukrotnie większy niż wzrost całej branży informatycznej, który wyniósł 3–4%.

Pierwszą i zasadniczą przyczyną większego inwestowania w bezpieczeństwo informatyczne jest wzrastająca liczba cyberataków. „W 2014 r. wykazano ok. 50-procentowe nasilenie się przestępstw dokonywanych w wirtualnym świecie. Szacuje się, że bieżący rok przyniesie ich jeszcze więcej. Wartość strat poniesionych w związku z cyberprzestępstwami również wrosła o blisko 50%. W wyniku ataków w sieci firmy na całym świecie straciły aż 600 mld dol.” – mówi serwisowi infoWire.pl Patryk Brożek, prezes WHEEL Systems.

Temat nasilania się wirtualnych przestępstw zainteresował społeczeństwo. „Żyjemy w dobie mediów społecznościowych, dzięki którym takie informacje rozchodzą się bardzo szybko i przestają interesować wyłącznie specjalistyczne branże. Organy decyzyjne firm, świadome zagrożenia, swobodniej wydają pieniądze na bezpieczeństwo” – podkreśla ekspert. Ostanie badania wskazują, że środki przeznaczone na ochronę sięgają nawet 30% całości wydatków ponoszonych na IT. „To oczywiście cieszy, ponieważ w związku z rosnącym zagrożeniem powinniśmy zabezpieczać się jeszcze lepiej” – zauważa rozmówca.

POWIĄZANE

Rolnictwo 4.0 – nie ma konieczności dwukierunkowej wymiany danych w robotach! Za...

Rada Europy uzgadnia pakiet "VAT w erze cyfrowej" Rada osiągnęła dziś porozumien...

Fundusz odbudowy i zwiększania odporności Rada Europy zatwierdza zmienione plany...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę