Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Wykupują polską ziemię

25 czerwca 2004

Cudzoziemcy kupili w Polsce w 2003 r. dziewięciokrotnie więcej gruntów niż na początku lat dziewięćdziesiątych - wynika z przedstawionego w środę przez Instytut Analiz Diagnoz i Prognoz Gospodarczych w Szczecinie "Raportu z polskiego rynku nieruchomości 2004 rok".

Autorzy raportu wskazali, że jednocześnie zanotowano tendencję spadkową w stosunku do lat 1998-1999, kiedy to polskie grunty cieszyły się największym zainteresowaniem cudzoziemców.

W 2002 r. najwięcej zezwoleń na zakup gruntu udzielono cudzoziemcom w województwach: mazowieckim (1 tys. 54 ha), wielkopolskim (747 ha) i śląskim (514 ha). W 2002 roku wydano najmniej zezwoleń na zakup nieruchomości przez cudzoziemców w pasie południowo-wschodnim kraju, czyli województwach lubelskim, podkarpackim, świętokrzyskim, kujawsko-pomorskim oraz małopolskim.

W 2003 r. najwięcej pozwoleń wydano w województwach: zachodniopomorskim (dobre grunty rolne pierwszej klasy) i małopolskim. Najmniej pozwoleń uzyskali cudzoziemcy w województwach: lubelskim, podkarpackim i podlaskim.

W 2003 roku pięciokrotnie częściej na zakup gruntów za zezwoleniem decydowały się firmy (ponad 180 podmiotów gospodarczych) niż osoby prywatne - podobnie jak w roku poprzednim.

Zezwolenia na zakup przez cudzoziemców lokali mieszkalnych i użytkowych tradycyjnie najczęściej dotyczyły województw pasa wybrzeża, czyli zachodniopomorskiego i pomorskiego.

W większości przypadków lokale mieszkalne i użytkowe kupowane były przez cudzoziemców bez konieczności uzyskiwania zezwolenia MSWiA. Zezwolenie takie wymagane było jedynie w strefie przygranicznej.


POWIĄZANE

Zakup działki to jeden z najważniejszych kroków na drodze do budowy własnego dom...

W dniach 4-5 października 2024 roku w Muzeum Okręgowym w Toruniu odbyła się IV O...

PROFBUD ogłosił dziś wyjątkową inwestycję – MIASTO POLSKICH MISTRZÓW OLIMPIJSKIC...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę