europejskie forum rolników 2025

UE: Od maja bez ograniczeń w zakupie nieruchomości

17 marca 2004

Od dnia rozszerzenia obywatele Unii Europejskiej będą mogli bez ograniczeń kupować u nas tereny pod inwestycje, a także domy i mieszkania, jeśli zdecydują się zamieszkać w Polsce na stałe.

Jeśli chodzi o działki rekreacyjne, to unijni obywatele jeszcze przez 5 lat przed ich zakupem będą musieli prosić o zgodę MSWiA. Chodzi nie tylko o działki o walorach przyrodniczych na wsi, ale także o tzw. drugie domy, czyli takie, w których nabywca nie zamierza mieszkać na stałe. Z tego obowiązku wyłączeni będą obywatele państw UE zamieszkujący w Polsce przez co najmniej 4 lata.

Grunty rolne i lasy obywatele Unii będą mogli swobodnie kupować dopiero za 12 lat. Od tej reguły są jednak wyjątki. Wcześniej będą bowiem mogli kupić ziemię do własnoręcznej uprawy rolnicy - obywatele państw członkowskich UE, osiedlający się na terytorium Polski i podejmujący pracę na roli na zasadzie samozatrudnienia.

W województwach: warmińsko-mazurskim, pomorskim, kujawsko- pomorskim, lubuskim, dolnośląskim, opolskim, wielkopolskim unijni rolnicy będą mogli kupić ziemię po 7 latach dzierżawy, a w pozostałych regionach Polski - po 3 latach dzierżawy. Rolnicy muszą jednak udowodnić, że zajmują się rolą osobiście.

Polska uzyskała dłuższe okresy ochronne w sprzedaży ziemi od pozostałych dziewięciu kandydatów, bo Unia uznała polskie i argumenty "ekonomiczne, historyczne, prawne (niejasna struktura własności)" i potraktowała naszą sytuacje jako "unikatową".


POWIĄZANE

Zakup działki to jeden z najważniejszych kroków na drodze do budowy własnego dom...

W dniach 4-5 października 2024 roku w Muzeum Okręgowym w Toruniu odbyła się IV O...

PROFBUD ogłosił dziś wyjątkową inwestycję – MIASTO POLSKICH MISTRZÓW OLIMPIJSKIC...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę